Ekonomi

CHPli isimden Mansur Yavaş ve meclis üyeleri hakkında suç duyurusu: 25 milyon lira rüşvet istediler

CHP eski Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası eski Başkanı iş insanı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 8 belediye meclis üyesi hakkında, kendisinden 25 milyon lira rüşvet istendiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılığa Sinan Aygün’ün avukatı Ahmet Özgür Özgümüş tarafından verilen şikâyet dilekçesine göre; iş adamı Sinan Aygün’ün Ankara Mustafa Kemal Mahallesi’nde inşaatına devam edilen TOGO Kule’ye ilişkin TMMOB Mimarlar Odası tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine dava açıldı.

25 MİLYON LİRA RÜŞVET İDDİASI

İş adamı Sinan Aygün davaya Ankara Büyükşehir Belediyesi yanında müdahil oldu. Ancak dava TMMOB lehine sonuçlandı. İddiaya göre, Danıştay’ın pek çok kararına açıkça aykırı olan kararın bir üst mahkemeye taşınması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru yapmasını bekleyen Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin davayı ancak kendilerine 25 milyon lira verilirse bir üst mahkemeye taşıyacakları,halde milyonlarca dolar yatırım yaptığı inşaatlarını yıkacakları tehdidi ile karşılaştı.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Albayrak: İstihdama dayalı büyüme modeliyle değişim sürecini başlatacağız

Sabah’ta yerhabere göre, Mansur Yavaş’ın eski CHPSinan Aygün’ün davasını bir üstyoluna taşıması yasal zorunluluk iken Aygün’ün durumunu fırsata çevirip kendisine 25 milyon lira vermemesi halinde mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini söylediği ileri sürüldü. Aygün tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Sinan Aygün

İŞTE O DİLEKÇE

Suç duyurusu dilekçesinde şöyle denildi: “Yapılan inşaat Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi, gözetimi ve denetimi altında yapılmış ve defalarcatespit tutanakları tutulmuştur. İmar Daire Başkanlığı da bu inşaatların kazanılmışolduğunu defalarca belirtmiştir. Yani İdare, müktesepolarak gördüğü yapıları mühürleyerek müvekkilime karşı asıl hukuksuz bir uygulamaya gidildiğini itiraf etmiştir. Yani 15 gün önce inşaatları tamamen hukukaolan müvekkilim, istenilen parayı vermeyince kaçak inşaat yapmış konumuna düşürülmüştür… Nitekim olayımızda müvekkilimin haklı işini yapmak için müvekkilimin müzayaka halinden yararlanarakistenmiş olup icbar suretiyle irtikap suçunun unsurları oluşmuştur.”

Sıradaki Haberi Oku  Ekrem İmamoğlundan yerli otomobile bir destek daha: İBB araçlarını oradan alır

Dilekçeye şöyle devam edildi: “Şikayet edilenler adeta gözlerini karartarak müvekkilime karşıgücünü kullanarakvermesi için baskı uygulamış, müvekkilimin tamamen hukuk içerisinde kalma çabası karşısında ise idarenin gücünden yararlanarak önce istinafıgüne kadar bekletmek, bu arada pazarlıkla müvekkilimi yıldırmak, daha sonra istinafı yapıpçekmek ve en sonunda da idarenin tüm işlem ve yazışmalarında hukukaolduğunu belirttiği inşaatını mühürleyerek suç kasıtlarını ve fiillerini ortaya koymuşturlar.”

‘İNŞAATLARI YIKILSIN’ TALİMATI

“Görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kendisine veya başkasınasağlanmasına veya bu yolda vaatte bulunulmasına bir kimseyi icbar etmek” suçları kapsamında yapılan suç duyurusu Ankara Cumhuriyet Savcısı Erdal Akdağ tarafından işleme alındı. Yavaş’ın Aygün’ün inşaatlarının birevvel yıkılması için talimat verdiği iddialar arasında.

Sıradaki Haberi Oku  100 milyon dolarlık kamp! 2 bin 500 takım gelecek

Haber Videosu

: CHP’li isimden Mansur Yavaş ve meclis üyeleri hakkında suç duyurusu: 25 milyon lira rüşvet istediler