1 sene önce
1 sene önce

Çinde koronavirüsüne karşı maske satışı patladı, stoklar tükeniyor

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen “gizemli” hastalığaolan koronavirüsü nedeniyle ülkedekiağızlık ve maskeler neredeyse tükendi. Çinli yetkililer, halka özellikle kalabalık yerlerde maske takmaları yönünde çağrılar yapıyor.

STOKLAR TÜKENDİ

Başken Pekin ve Şangay gibi kentlerde birçok eczane bütün maskelerini sattıklarını ve stoklarının tükendiği uyarısında bulunuyor. Aynı zamanda dezenfektan ürünlerinin satışında da rekor bir artış gözlemleniyor.

9 ÖLÜM, 440’I AŞAN VAKA

Zatürreye benzetilen grip nedeniyle şukadar 9 kişi hayatını kaybetti. Çin sağlık otoriteleri, ülke genelinde teşhis edilensayısının 440’ı aştığını duyurdu.

Öte yandan ABD’nin yanı sıra Asya ülkelerinden Hong Kong, Avustralya, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland’da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alındı.

Sıradaki Haberi Oku  E-ticarette daha güvenli alışveriş dönemi başlıyor

Virüs, Çin’de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

SALGININ KAYNAĞI NE?

Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronovirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı” diyor.

Mevcut vakalar, Wuhan‘daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012’de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Uzmanlar, hastalığın Çin’de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasınınolduğunu söylüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Çanakkalede 19 yaşındaki Youtuber, 6 ayda 25 bin lira kazandı

“BİZDE RİSKLİ VAKA YOK”

Çin’deki gizemli virüs hakkında konuşan Bakan Koca, “Çin’de zatürre geçiren bir hastada daha önce tespit edilmeyen bir virüsün tespit edildiğini görüyoruz.Canlı hayvan Pazar yerinde tespit edilmesiyle ortaya çıkan bir virüs. (Korona virüsü) Bu konuda özellikle bizde herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığını söylemek istiyorum. ŞuTürkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim. Özellikle Çin’den Huan kentinden bizim yerli havayollarımızın seferi yokÇin Hava yollarının haftada üç seferinin olduğunu biliyoruz. Ama bizimgüvenliğimizin özel bir gayreti var. Pazar yerlerinde kedi, canlı tavuğun satıldığı Pazar yerinde bu virüsün tespit edildiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN’DEN GELEN YOLCULAR TAKİBE ALINACAK

Bugün itibarıyla bakanlıkta risk toplantıları yapılacağını duyura Bakan Koca, “Bu tedbirlerimizi alma noktasında birolduğunubir risk taşıdığımız anlamına gelmediğini söylemek istiyoruz. Panik havası oluşturmamak için söylüyorum. O bölgeden gelen vatandaş sayısının az olduğunu. Sadece söz konusu bölgeden değil Çin’in tamamından gelen bütün yolcularla ilgili yakın takibe alındığını, bu takiplerin kapıdan itibaren yapıldığını, şüpheli birgörüldüğünde karantina odasına ve belirlenen hastaneye götürülmesi yönünde hazırlık yapıldığını söylüyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Dünyanın en büyük vurgununu yapan Kripto Kraliçe sırra kadem bastı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.