1 sene önce
1 sene önce

Cübbeli Ahmet TOKİ fetvası nedeniyle Diyaneti topa tuttu: Meramını anlatamıyor

Habertürk ekranlarınaolan Cübbeli Ahmet Hoca, Diyanet’in TOKİ hakkında yaptığıaçıklamasını topa tuttu.

TOKİ’den kredi ilealmak içinkullanılabileceğine dair fetva veren Diyanet’i eleştiren Ahmet Mahmut Ünlü, ortada bir vadeli satış olduğunu belirterek, “Diyanet’in şöyle bir sorunu var. Hatipleri yok. Güzel konuşmasını bilen adam yok. Meramını anlatamıyor. İsmailağa buna fetva verdi. Şimdi Diyanet anlatamıyor. Birfaiz ve kredi lafını burada kullanmanın bir anlamı yok. Vadeli satıştır bu. TOKİ’nin bundan önceki satışlarına fetva vermedik. Çünkü tefe tüfeye göre ayarlanıyordu. Fiyat meçhuldu. Sen 6 ayda bir fiyatı TEFE TÜFE’ye göre değiştirirsen bu faizdir. Sabitlenirsedeğildir. Diyanet anlatma özürlü, doğru anlatamıyor. Mesela enflasyona göre fetva verilemez. İslamiyet fiyattabirister. Meçhul istemez. İsmailağa bu konuda Ziraat Bankası ile irtibata geçip bunları sordu. Burada rakam sabit, hiç değişmiyor. Burada vadeli satış var. Bucaizdir” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Kilosu 600 liradan satılan çam sakızı, altınla yarışıyor

“ENFLASYONUN ALTINDA DİYE FAİZE FETVA VERİLMEZ”

Diyanet’infetvasını eleştiren Cübbeli Ahmet, “Diyanet ‘enflasyonun altında’ diyor. Enflasyonun altında diye faize fetva verilmez. Enflasyon oynayan bir şey. AK Parti benden60’dı diyor, şimdihaneli. İslamiyet akitte, satışta, alıştasabit ister. Burada İsmail Ağa ne yapmış? Gitmiş Ziraat’in, TOKİ’nin başkan yardımcılarını aramış. Diyanet bunu niye yapmıyor? Biz burada sorduk cevaplar budur demesi lazım gelmez mi? Ziraat Bankası’nda kredi bulunmuyor. Şimdi komisyon caizdir. Koyun etine domuz eti demekle haram olmaz, domuz etine koyun eti demekle helal olmaz. TOKİ sana 200’e veriyor 20sonra 250 alıyor. Burada rakam sabit. Bu telefonu 100 liraya satıyorum. Peşin verirsen 100 lira. 10seçenek sunuyorum. 10 farklısöyleyebilirim. Akit bağlanırken seç diyorum. Peşin alamıyor, iki senelik fiyatı tercih ediyor. Ben de diyorum ki, eğer ikisonra ödeyeceksen fiyatı 300 lira. Akit tektir, söz tekdir, vadeli satıştır. Rakam oynamaz.” vurgusunu yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Şekerbanktan emeklilere 2 bin 100 TLye varan promosyon

“DİYANET MERAMINI ANLATAMIYOR, FAİZ VE KREDİ LAFINI KULLANMANIN ANLAMI YOK”

Cübbeli Ahmet açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Diyanet’in şöyle bir sorunu var. Hatipleri yok, güzel konuşmasını beceren adamları yok, meramını anlatamıyor. Bir yahudi kanalı Türkiye’dekifıkıhçı oldu. Takvanın zirvesine çıktı. Şüpheli işler yapmayın diyor. Burada bizim hocalar da karıştı. İsmail Ağa bir fetva verdi. Diyanet anlatamıyor. Fetva paralelilliyetleri farklı. Faiz ve kredi lafını kullanmanın anlamı yok. Vadeli bir satış bu. Daha önceki icraatlarına fetva vermedik. TEFE, TÜFE uygulanıyordeğişiyordu. Şu andaki ölçüleri Diyanet anlatmaya kalkarken daha da beter ediyor. Enflasyon miktarına kadaralınır diyor. Anlatma özürleri var.”

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.