1 sene önce
1 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABDye resti çekti: Biz de kendi yaptırımlarımızı uygularız

Malezya’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de kabul edilen savunma bütçesinde Türkiye‘yi de yakından ilgilendiren yaptırım kararları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan,hakkında “Kendi yaptırımlarımızı uygulamaya sokarız” dedi.

“SİZİN YORUMUNUZ NE OLUR?”

Bir gazetecinin “ABD’de senatonun iki kanadı da savunma bütçesini onayladı. Türkiye’yi ilgilendiren tarafları var. F35 programı ki Türkiye bu programın ortağı, F35 uçaklarının ABD tarafından satılmamasına yönelik. Keza Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunun kaldırılması önerisi var. Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ‘Gerekli tedbirleri alırız’ ifadesini kullandı. Sizin yorumunuz ne olur? Tedbirler ne? Bir de Trump’ın azil süreci söz konusu. Buiki ülke ilişkilerine nasıl yansır?” sorusuna Erdoğan şöyle yanıt verdi:

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret rakamına muhalefet partilerinden ilk tepki: Kabul edilemez

“BİZ KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ”

“Dışişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu açıklama bizim açıklamamızdır. S400 olsun, F35’lerle ilgili adımlar olsun, bunlar bitmiş işler. Biz bu işi bitirmişiz. Bunu kaçsöyledik. Şimdi bir de utanmadan sıkılmadan Türk Akım ile ilgili ‘Buna yaptırım uygularız’ diyorlar. Bu, tam manasıyla haklarımıza tecavüzdür. Bütün bunlara karşı tabi ki bizim de yaptırımlarımız olacaktır. Yani biz eli kolu bağlı duracak birdeğiliz. Hep söylüyorum ‘Biz kabile devleti değiliz.’ Burası Türkiye… Tarihiyle her şeyiyle bizim bir farklılığımız var. Dolayısıyla da buile ilgili biz de kendi yaptırımlarımızı kesinlikle uygulamaya sokarız.

“BİZ DE BİR ŞEYLER YAPIYORUZ”

Şu anda ABD Kongresi’nde azille ilgili konular olabilir. Bizim de kendimize has, iç siyasette, dış siyasette uğraştığımız birçok konularımız var. İşte Cenevre’den çıktık, 11,5 saat yolculukla Malezya’ya geldik. İşte durmuyoruz, biz de bir şeyler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu dörtlü zirveye gelen liderler, bunlarla ilgili konuları da konuştular. Çünkü hepsinin bu noktalarda belli bir derdi var. Bizim de derdimiz varinşallah buna karşın bizim de kendi alternatif uygulamaya koyabileceğimiz çözüm yollarımız var.”

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 Bin Sosyal Konut Projesine yapılan başvuru sayısını açıkladı

Haber Videosu

: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye resti çekti: Biz de kendi yaptırımlarımızı uygularız

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.