Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğandan TürkAkım projesine ilişkin paylaşım: Hedefimiz, ülkemizi küresel enerji merkezleri haline getirmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından, Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledecek TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın açılışına ilişkin paylaşımda bulundu.

“HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİ KÜRESEL ENERJİ MERKEZİ HALİNE GETİRMEK”

Paylaşımda, projenin haritasının yer aldığı bir de infografike de yer veren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rus dostlarımızlabüyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir. Türkiye olarakyıllardaki yatırımlarımızla kendimizlebölge coğrafyası için de önemli bir doğal gaz arz kapasitesi ve ticaret merkezi oluşturacak altyapıya kavuştuk. Yeni arz kaynaklarının ortaya çıkarılması verezervlerin geliştirilmesi doğrultusundave denizde hidrokarbon arama ve üretim faaliyetlerinin artırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Hedefimiz ülkemizi küresel enerji merkezlerinden biri haline getirmektir. Sahip olduğumuz potansiyeli tam manasıyla harekete geçirdiğimizde ortaya çıkacak, katma değerden tüm bölgenin istifade edeceğine inanıyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Selçuk: GSS ve Bağ-Kur prim borçluları sağlık hizmeti almaya devam edecek

Paylaşımda, projenin teknik detayları hakkında bilgiler de yer aldı.