Ekonomi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktaydan Kanal İstanbul açıklaması: Başlayacak ve bitireceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Müteahhitler Birliği Ödül Töreninde konuştu. Son günlerde tartışma konusu olan Kanal İstanbul’la ilgili açıklamalarda bulunan Oktay, “Kanal İstanbul Projesine İstanbul’un geleceği ve milletimizin ortak faydası için inanıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi diğer projelere de başlayacak ve bitireceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Fuat Oktay, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı vasıtasıyla, 2003-2019 yılları arasında yaklaşık 160 milyar lira yatırım yaparak 853 binürettiklerini söyledi.

“100 BİN SOSYAL KONUTTA BAŞVURUSU 500 BİNİ BULDU”

Bu yılın ilk aylarında 50 bin konutluk bir projeyi başlattıklarını hatırlatan Oktay, “Milletimizin 650 bin gibi bir taleple bu projeye gösterdiği yoğun ilgi, yaptığımız işin doğruluğunu işaret etmişti. Bunun üzerinehazırlıklarımızı tamamlayıp, yıl bitmeden yeni bir sosyalprojesinin müjdesini daha paylaştık. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan 100 bin Sosyal Konut Projesi için talep başvurusu şuanda 500 bini bulmuş durumda. Gelir seviyesinden bağımsız olarak tüm vatandaşlarımız için her açıdan güvenli evleri ve insan onurunamahalle ortamlarını hayata geçirmekte kararlıyız. İnşallah, milletimizintalebi tam anlamıyla karşılanana kadar her yıl 100 bin konutluk dilimler halinde bu projeyi sürdüreceğiz. Gerekirse yıllıksayısını artırmayı da düşünebiliriz. En geç 1,5-2 yıl içerisinde teslimini sağlayacak şekilde, sosyalprojelerini 81 ilimizin tamamında hayata geçireceğiz. Yapacağımız yeni projeleri özellikle yatay mimari, yeşilve sosyal-kültürel tesis bütünlüğü içinde inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazetede! Bazı taşınmazlar kamulaştırıldı

“İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM SİZLERLE BİRLİKTE ÇOK DAHA BÜYÜK HEDEFLERE YÜRÜYECEĞİZ”

Türk müteahhitlerindışı müteahhitlik hizmetlerinde bugüne kadar 124 ülkede 386 milyar dolar tutarında 9 bin 782projeye imza attığı bilgisini paylaşan Oktay, “İnşaat sektörünün küresel büyüklüğü 2018 yılında 482 milyar dolar seviyesinde olup, Türk müteahhitlerinin güçlerini halen koruyor olmaları takdire şayandır. Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ sıralamasında,10 yıldır, Çin’in ardından ikinci sırada yer alarak 44 firma ile yerimizi koruyoruz. Türk müteahhitlerinin bölgesel gelirlerdeki payıpazarlar olan Orta Doğu’da yüzde 9,7’den yüzde 10,4’e yükselirken, Avrupa’da ise yüzde 7’ye ulaşmış durumdadır. Dünyadakimüteahhitlik pazarından yüzde 4,6 oranındaalan firmalarımızın, aslında çok daha büyük potansiyele sahip olduğunun da bilincindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem sizlerleçok daha büyük hedeflere yürüyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Araçların şasi ve motor numaralarını değiştiren şebeke üyesi 16 kişi tutuklandı

“İSTEMEZÜKÇÜLERE RAĞMEN HEPSİNİ TAMAMLADIK”

Yatay mimariye dikkat çeken Oktay, Kanal İstanbul projesine ilişkin şunları söyledi:

“Yapılaşma anlamındaiçinde önceliğimiz, yatay mimariyle inşa edilmiş, geniş yeşil alanları olan ve her türlü sosyal, kültürel, insani altyapıya sahip projelerdir. Ayrıca Kanal İstanbul gibi tarihi nitelikte büyük projeler de, sizler gibi azim ve kararlılıkla çalışan müteahhitlerimizin emeğiyle yükselmeye devam edecektir. İstanbul Boğazı trafiğini azaltacak ve güvenliğini artıracak stratejik ve çevreci bir proje olan Kanal İstanbul’a ilişkinzamanlarda ‘yaptırmayız’ diyenler ve müteahhitleri tehdit etme cüretini gösterenler oldu. Bunlar, Marmaray’a, Osman Gazi Köprüsü’ne, İstanbul Havalimanı’na ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de karşı çıkmıştı. Hamdolsun hepsini tamamlayarak milletimizin hizmetine sunduk. İstemezükçülere rağmen hepsini tamamladık. Kanal İstanbul projesine de İstanbul’un geleceği için, İstanbullular ve milletimizin ortak faydası için inanıyoruz ve bugüne kadar olduğu gibi diğer projelere de başlayacak; bitireceğiz. İnşaat sektörünün babayiğitleri olan siz tecrübeli ve dirayetli müteahhitlerimizin de boş tehditlere aldırış etmeyeceğinden zerre şüphemiz bulunmamaktadır. Türkiye’ye daha nice büyük projeler kazandırarak tarihe imza atmayı sürdüreceğiz.”

Sıradaki Haberi Oku  TOGGdan yerli otomobil anketi! SUV modeli önde gidiyor

İMAMAOĞLU NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin olarak basın toplantısı düzenlemişti. İmamoğlu,”Kanal İstanbul bir ihanet projesi değil, bir cinayet projesidir. 82 milyonun güvenliğine yönelik bir felaket projesidir. Kimlere ne söz verilmiş olursa olsunvazgeçilmelidir” demişti.