1 sene önce
1 sene önce

Denizlide dünyada başka bir yerde bulunmayan endemik bir bitki tespit edildi

Denizli‘nin Çameli ilçesinde 2200 metre rakımda “Denizli Yünlügelini” ismi verilen yeni birtürü keşfedildi.

Ege Üniversitesi’nden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, orman mühendisi Rasim Çetiner’in fotoğraflayarak kendisine ulaştırdığı farklı bir Yünlügelin (Rindera) fotoğrafından yola çıkarak bu türün dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında bulunduğunu tespit etti.

“Denizli Yünlügelini” ismini verdiği türe ilişkin hazırladığı bilimsel makaleyi yayınlayarak bitkiyi literatüre kazandıran Doç. Dr. Yıldırım, dünyada 25 kadar türü bulunan Yünlügelin’in 5 türünün Türkiye’de tespit edildiğini belirtti.

“BİTKİYİ 2200 RAKIMDA TOPLADIK”

Türkiye’deki bu türlerden 3’ünün endemik olduğuna işaret eden Yıldırım, açıklamada şu değerlendirmelere yer verdi:

“Keşfettiğimizde ülkemizin endemiklerinden ve dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında Torosların bir uzantısı olan dağın zirvesinde yer alıyor. Bitkiyi 2200 rakımda topladık. Bu bitkilerden elde edilen kimyasal içeriklerden özellikle alkaloid olarak bilinen çalışmalarda özellikle ‘naftakinon’ olarak bilinen maddelerin kanser hücre hatları üzerinde çok önemli öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tarz çalışmalar halen devam ediyor. Keşif safhasından sonra bir sonraki amacımız da bu bitkinin bu tarz bir kimyasal içeriğe sahip olup olmadığını belirleme yönünde çalışmaları planlamaktayız. Bitkinin popülasyonunavermeyecek şekilde hem alanında bitkiyi koruyup hem de içeriğinde insanlık yararına herhangi birsonuç verecek içerikmı bunu bulmaya çalışacağız.”

Sıradaki Haberi Oku  İBB Başkanı İmamoğlu, Hükümetle çalışmaya hazırız dedi ancak bir şartı var

“Denizli Yünlügelini” isimli bitkiden görüntüler;

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.