1 sene önce
1 sene önce

Devletten 30 bin lira hibe aldı, hayatı değişti

Van‘ın Erciş ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Aşağı Kozluca Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Şerif Yıldız (42), 2 yıl önce evinin yanına sera kurmaya karar verdi. Maddi imkanı yeterli olmadığı için Genç Çiftçi Projesi’ne başvuran ve 30 bin lira hibe almayakazanan Yıldız, 510 metrekare alanda 2 sera kurdu. Plastik tünel şeklindeki seralarda paslanmaya karşı galvanizli malzemeler kullanan Yıldız, iklim koşullarına göre yaz döneminde domates salatalık, ilk ve sonbaharda ise turp, tere, roka ve marul yetiştiriyor.

“ARTIK BİRİKİM YAPABİLİYORUM”

Yıldız, çocukluğundan bu yana tarımla uğraştığını, ailesini de bu işten kazandığı parayla geçindirdiğini söyledi. Aldığı hibe sayesinde tarımı daha iyi koşullarda yapmaya başladığınıeden Yıldız, şöyle konuştu:

Sıradaki Haberi Oku  120 bin seviyesini aşan Borsa İstanbul, adım adım tarihi zirveye koşuyor

“Tarım Müdürlüğü’nden eğitimler aldık. Bu sayede daha profesyonel tarım yapabiliyoruz. Önceden tarladan yılda birürün alırken şimdi az toprakla çok ürün alma şansına kavuştuk. Artık birikim yapabiliyorum. Bu iş sayesinde aileme, çevreme faydam oldu. Tüm genç çiftçilerin bu imkanlardan yararlanmalarını tavsiye ederim. Serada bir yılda 4 ürün alma şansınız oluyor. Bize bu imkanları veren devletimizden Allah razı olsun.”

Yıldız, “Bu işi daha da büyütüp, ülke ekonomisine katkı sunmak istiyorum.” dedi.

21 MİLYON 240 BİN LİRA HİBE VERİLDİ

Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bünyamin Hakan da proje kapsamında 2016, 2017 ve 2018 yıllarında 21 milyon 240 bin liranın genç çiftçilere hibe edildiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Kapatılacak olan Gebzedeki Honda fabrikası çalışanları, tazminatlardaki kesintiler nedeniyle yargıya başvurdu

Hakan, şunları kaydetti:

“Kentte 3 yılda 708 kişi Genç Çiftçi Projesi’nden faydalandı. Proje kapsamında 16 sera yaptırdık. Mehmet Şerif Yıldız da projeden faydalanan bir üreticimiz. Sürekli bu üreticilerimizi ziyaret ederek destek olmaya çalışıyoruz. Yerinde kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bölgedeki diğer gençlere de örnek olur. Böyle başarılı projeleri herdestekleyeceğiz. Kırsal alanda istihdam sağlayacak projelerin uygulanması hem ilimiz hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.”

“KÖY KÖY DOLAŞARAK ÇİFTÇİLERİMİZİ BİLGİLENDİRİYORUZ”

Ziraat Mühendisi Mehmet Kasım Mantaş da proje kapsamında kentte kurulan seralarda ocak ve aralık haricinde üretim yapmanın mümkün olduğuna dikkati çekti. İl genelinde verimli ve sağlıklı tarımı yaygınlaştırmak için çiftçilere eğitim verdiklerini belirten Mantaş, “Kırsal bölgelerde tarımla uğraşan çiftçilerimizin profesyonel tarıma tam olarak geçemediklerini görüyoruz. Bu nedenle sürekli köy köy dolaşarak çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Ayrıca hibe desteğinden faydalanan çiftçilerimizi ziyaret ediyoruz. Kontrollerimizi yerinde gerçekleştirerek bölgemizdeki tarımın daha iyi yapılmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  PSA ve Fiat Chrysler yönetim kurulları birleşmeyi onayladı

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.