Ekonomi

DİSKİden Diyarbakırda suya yüzde 300 zam iddialarına yanıt geldi

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Diyarbakır‘da suya yüzde 300 oranından zam yapıldığı iddialarına Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Naci Helvacı, düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi.

DİSKİ’nin uzun süredirartışı yapmadığını anlatan Helvacı, “Su fiyatları merkez 2,64 TL, ilçelerdedeğişmekle1,5 TL ile 1,7 TL arasında bir ücretlendirme söz konusuydu. Biz Kasım ayında gerçekleştirilen meclis toplantısında bu konuyu gündeme getirdik. Bu rakamı ilimiz özelinde 3 farklı çeteleyle belirledik. Merkezdeücretimiz 3,55 TL, dış ilçelerden 3 büyük ilçemizde Bismil, Ergani ve Silvan’da 3,50 bunun dışında kalan ilçelerimizde 3,45 olarak bu suyun fiyatını belirledik. Bu suyun fiyatını belirlerkenekonomikve beklentiler anlamında yürütmemiz gereken hizmet çerçevesi sürdürülebilir durumda değildi. Enharcama kalemlerialınarak yapılan tespitte DİSKİ’ye suyun maliyet 3,71 TL. Biz fiyatlandırmayı bu maliyetin altında tuttuk” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Mahkeme kararı olmadan ad ve soyad değişimi süresi uzatıldı

“KAYIP VE KAÇAK ORANI YÜZDE 62”

15 metreküpün üzerindekikullanımında yüzde 50 zam yapıldığını anlatan Helvacı, Diyarbakır’da kayıp ve kaçakkullanımının yüzde 62 olduğunu söyledi. Helvacı, “Diyelim ki bir vatandaşımız 17 metreküpkullandı. Bu kullanmış olduğu suyun tümünü değil, 15 metreküpün üstündeki miktar için bu zamlı tarifeyi ödüyor. Amacımız buradatasarrufunu teşvik etmek ve aşırı ticari kullanımın önüne geçmek. Yani sularımızın tarlaların sulanmasında kullanılmasını istemiyoruz. Bunakar etmesinden kaynaklı olarak bu maliyeti de yüklenmelerini istiyoruz. Bu çalışmayı yaparken Diyarbakır’daki sosyoekonomik yapıyı dikkate aldık. Bu şehrin yüzde 65’i 15 metreküpün altında bu suyu kullanıyor. Bu yüzden biz 15 metreküpüaldık. İdeolojik şartlanmayla gerçeklerin saptırılması olmaz. Vatandaşlarımızın yanıltılması yanlıştır. Bu şehrin kayıp kaçak oranı yüzde 62. Mevcut olabilecek en düşük rakamı tuttuk. Maliyetinin altında veriyoruz. Dolayısıyla bu şehri sevmek, bu şehre hizmet etmek sözlerle olmaz. Asıl bu şehri cezalandıranlar, bu şehre gerçekleri söylemeyip, bugüne kadar yapılması gereken hizmetleri yapmayanların suçudur” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Dönerde akılalmaz oyun! Bakteriler ölsün diye çamaşır suyuyla yıkıyorlar

Kaynak: DHA