Ekonomi

Doğu Akdenizde 4 katrilyon doğal gaz rezervi tespit edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon feet (fit) küplük doğal gaz rezervi saptandığını söyledi.

“KEŞFEDİLMEMİŞ 3.9 TRİLYON FEET KÜPLÜK REZERVE VAR”

Bölgede şukadar henüz daha 107 trilyon feet küplük rezerve ulaşıldığını kaydeden Bakan Taçoy, “Bu da şu demektir, ortada keşfedilmemiş, ulaşılmamış 3.9 trilyon feet küplük bir rezerv var” dedi. Taçoy, bölgede Türkiye’siz bir adım atılamayacağına işaret etti.

“TÜRKİYE OLMAZSA AKDENİZ HAVZASI YUNAN GÖLÜNE DÖNECEK”

Doğu Akdeniz bölgesinin öneminin giderek arttığına dikkat çeken Taçoy, “Birçok ülke bölgede konuşlanmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin bölgede denge unsuru olması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Türkiye, bölgede denge unsuru olmazsa, bu güneydoğu Akdeniz havzası bir Elen (Yunan) gölüne dönecektir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İmamoğlu: Görevi 6 milyar lira borçla aldık, yılı 900 milyon lira karla kapattık

“TÜRKİYE BÖLGEDE MUTLAKA OLMALI”

Kıbrıs Rum tarafının doğu Akdeniz için yaptığı anlaşmalara da dikkat çeken Taçoy, “Rumların, İsrail’le Yunanistan ile yapmış olduğu anlaşmalar, bunuolarak gören Fransa ve İtalya’nın Kıbrıs adasına gerek askeri olarak gerekse ekonomik varlıklara sahip çıkmak için gelmeleri olayı çok daha farklı noktalara götürecektir ve ortamı gerecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgedeki varlığının denge unsuru olduğuna da işaret eden Taçoy, “Doğal gaz rezervlerinin korunması ve ortaya çıkması için Türkiye’nin bölgedeki varlığının mutlaka olması gerektiğine” vurgu yaptı.

Kaynak: DHA