1 sene önce
1 sene önce

Dolar son 2 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor

Dün 5,84’e kadar gerileyen dolar/TL, ABD’de Senato’dan geçen tasarında Türkiye‘nin aleyhindeki ifadelerin oluşturduğu tedirginlikle 5,88’a kadar yükseldi ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 değer kazancıyla 5,88’den tamamladı.

ABD’de Senato’dan dün geçen tasarının Türkiye ile ilgili kısmında, Ankara‘nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi ve Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Analistler, ABD’de savunma bütçesinin, Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçmesi sonrası ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin gerilebileceği endişelerinin döviz kurlarında yükselişeolduğunu bildirdi.

Dolar/TL, üst üste yükselişini 4’üncü güne taşımasının ardından saat 09.50 itibarıyla2 ayın en yüksek seviyesi olan 5,91’den işlem görüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Mahkeme kararı olmadan ad ve soyad değişimi süresi uzatıldı

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,1 azalışla 6,57’den, sterlin/TL yüzde 0,2 değer kaybıyla 7,73’ten satılıyor. Sterlin/dolar paritesi yüzde 0,2 azalışla 1,3099, avro/dolar paritesi yüzde 0,1 azalışla 1,1135 seviyesinde işlem görüyor. Dolar endeksi ise yüzde 0,1 artışla 97,3 seviyesinde bulunuyor.

‘DOLARDA 5,9270 DİRENÇ KONUMUNDA’

Analistler, kurlardaki artışa karşın uluslararası piyasada Türkiye’nin risk priminin (CDS) gerilemeye devam ederek Temmuz 2018’den bu yana en düşük seviyelere indiğine dikkati çekti. Bu görünümün orta vadede risk fiyatlamalarının güçlü olmadığına işaret ettiğini ve dalgalanmaların kısa vadeli olabileceğini belirten analistler, bugüniçinde veri gündeminin zayıf olduğunu,dışında Euro Bölgesi’nde enflasyon verisi ile ABD’de Başkan Donald Trump’ın azil sürecine ilişkin gelişmelerin takip edileceğini bildirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Soylu, Kanal İstanbul için referandum olacak mı? sorusuna cevap verdi

Teknik açıdan dolar/TL’de 5,9270’in direnç konumunda bulunduğunueden analistler, 5,85’in destek olarak izleneceğini kaydetti.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Haber Videosu

: Dolar2 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.