Ekonomi

Domates, salatalık ve biber için korkutan analiz! Yasaklı madde tespit edildi

Greenpeace Akdeniz’in, Türkiye‘deki marketler ve 1 semt pazarından satın aldığı 90domates, salatalık ve biber örneğini laboratuvarda analiz ettirdi.

Analizler sonucu hazırlanan ‘Soframızdaki Tehlike: Pestisit’ raporundan korkutan sonuçlar çıktı. 2019 yılı Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında satın alınan 3 sebzeden 90 örnekte, 620 farklı çeşit pestisit kalıntısı,uluslararası akreditasyona sahip bir laboratuvarda analiz edildi. 90domates, yeşil biber ve salatalık örneklerinin 14’ünde (yani yüzde 15,6’sında) kullanılması yasak pestisit kalıntısının olduğu anlaşıldı.

Yapılan araştırmada elde edilen veriler şöyle açıklandı:

“Yapılan kıyaslamada marketlerden alınan örneklerde pestisit kalıntılarının sayısal olarak dahave aynı zamanda mevzuataçıkmayan örnek sayısının da dahaolduğu tespit edildi. Örneklerde tespit edilen 57 farklı çeşit pestisitin yüzde 21’inin (12 adet) hormonal sistem bozucu nitelikte olduğu belirlendi.

Sıradaki Haberi Oku  Samsung Türkiyeye yeni cep telefonu getirmeyecek iddiası

KOKTEYL ETKİSİ

Araştırmanın yürütücülerinden Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Proje Sorumlusu Berkan Özyer ise yasaklanan, piyasadan toplanması ve kullanılmaması gereken kimyasal sofraya geldiğini belirterek, “Zehirli kimyasal kullanmadan, ithal girdiye bağımlı olmadan sofralarımızdave sağlıklı gıda tüketebilmeliyiz. Bunun yolu da ekolojik tarım modelinden geçiyor” dedi.

Araştırmayı koordine eden Gıda Mühendisi Bülent Şık da, raporun ayrıntıları hakkında, “Kasım ayında sadece bir yeşil biber örneğinde tam 14farklı pestisit kalıntısı bulundu. Bir pestisitinbaşına sahip olduğu toksikdiğer pestisitlerle bir arada olduğunda ‘kokteyl etkisi’ denen dahaolumsuz etkiye sahip olabiliyor” ifadesini kullandı. (Milliyet)

Haber Videosu

: Domates, salatalık ve biber için korkutan analiz! Yasaklı madde tespit edildi