1 sene önce
1 sene önce

Dünyaca ünlü Hollywood filmleri için çarık üretti! Brad Pitt, Cem Yılmaz ve Tarkanı giydirdi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 5’inci kuşak olarak dede mesleğini sürdüren Hüseyin Kopar (54), bugüne kadar ‘Harry Potter’, ‘Truva‘, ‘Yüzüklerin Efendisi’ başta olmak üzere 47’si yabancı 60 film için65 bin çarık üretti. Kopar’ın çarıklarından Hollywood filmlerinde rolBrad Pitt gibi ünlü oyuncular da giydi.

Hüseyin Kopar’ın dedesi Salman Kopar, İstanbul’da askerlik yaptığı sırada Rum asıllı bir ustadan çarık yapmayı öğrendi. Ardından memleketi Kahramanmaraş’a dönerek mesleği sürdüren Salman Kopar, ailesinin diğer bireylerine de çarık yapmayı öğretti. Kopar Ailesi’nden 5’inci kuşak olarak dede mesleğini sürdüren Hüseyin Kopar, 1990 yılından itibaren ABD ve Avrupa’nın 42 ülkesini gezerek, ürettikleri çarıkların tanıtımını yaptı. 29 yılda kurduğu dostluklar ve tanıtımlar, meyvesini verdi. Hollywood’un dünyaca ünlü yönetmenleri Kopar’a filmlerinde oynayacak oyuncuların giymesi için siparişler vermeye başladı.

Sıradaki Haberi Oku  Eksi 20 derecede 50 TL için çatı temizliyorlar

İLK OLARAK BRAD PİTT’E ÇARIK YAPTI

İlk olarak dünyaca ünlü ABD’li oyuncu ve film yapımcısı Brad Pitt’e çarık yaptı. Çarığın beğenilmesiyle ‘Truva’ filmindeki oyuncular için 4 ayrı modeldebin çift çarık üretti. Kısa sürede çarıklarıngörmesiyle dünyadaki gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında gösterilen Yüzüklerin Efendisi, Kral 8’inci Henry, Aragorn, Gladyatör, Avatar ve Harry Potter gibi yapımlardaki oyuncuların giydiği çarıklar Kopar’ın elinden çıktı.

“TARKAN VE CEM YILMAZ ÇARIKLARIMIZI KULLANIYOR”

Hüseyin Kopar, ünü dünyaya yayılan çarıklarını buMarmaris Belediyesi’nce 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda açılan ‘Yeni Yıl Kermesi’nde tanıttı. Marmarislilere deriden yapılan çeşitli çanta ve ürünlerin yanı sıra çarıklarını standında tanıtan KahramanmaraşlıHüseyin Kopar, şunları söyledi:

“47 yıldır, atalarımdan kalan mesleğimi beşinci kuşak olarak sürdürüp, çarık üretimiyle uğraşıyorum. Bu mesleği benden sonra oğlum ve kardeşlerim devam ettirecek. Deri elbise, çanta ve özellikle çarıkların yarısı Hollywood filmleri için yapılmaktadır. Örneğin Ocak ayında Avusturya’da çekimleri başlayacak dünyaca ünlü oyuncuların yer alacağı bir film için gösterdiğimiz 6 model beğenildi. Bin 200 çift çarık yaparak göndereceğiz. Dünyaca ünlü aktör, oyuncu ve modellere çeşitliürünlerinin yanı sıra isteklerine göre çarık yapıyoruz. Bu yaptığımız çarıklarve denizde giyilebilir. Ayrıca uzun yıllar eskimediği gibi ayak sağlığınavermez. Bunu öğrenen film yapımcıları yoğungösteriyor. Hollywood yönetmenleri yanı sıra Türk filmlerinde de çarıklarımız kullanılıyor. Ünlü komedyen Cem Yılmaz ve pop star Tarkan, özel sipariş yapım çarıklarımızı kullanıyor.”

Sıradaki Haberi Oku  Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kıdem tazminatı tavan ücreti belli oldu

“MARMARİS’TE DÜKKAN AÇMAYI PLANLIYORUM”

Bugüne kadar 47’si yabancı 60 film için65 bin çarık üreten Kopar, şuçekim aşamasında olan Türk filmlerine de çarık ile kostüm ürettiklerini belirterek, “Yaptığımız ürünlerle, dünyada Türkiye’nin ismini tanıtmak gurur verici. Marmaris, turizm şehri. Buraya gelenlerin yüzde 80’i yabancı turist. Çarıklarımızın veürünlerimizin yabancı turistlere tanıtmak için Marmaris’te bir dükkan açmayı planlıyorum” diye konuştu.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.