1 sene önce
1 sene önce

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araç sürücüsüne 1.895 lira ceza kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıl başından itibaren uygulamaya koyacağı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile daha önce egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1,5 milyon araç takipten kaçamayacak.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Çevre Kanunu gereğince trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümünü yaptırması gerekiyor. Türkiye‘de trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin 761 araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bini egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor.

Geçen yıl muayene yaptırmayan 1 milyon 931 bin 125 aracın yaklaşık 500 bininin herhangi bir nedenle trafiğe çıkamayacak durumda olduğu tahmin ediliyor. 1 milyon 431 bin 125 araç sahibi ise egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadı. Çevre Kanunu kapsamında yıl sonuna kadar egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine yeni yıl itibarıyla 1.895 lira, standartlara aykırı emisyonaolan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.790 lira idaricezası uygulanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 41 Kart uygulaması 30 bin ailenin dermanı oldu

SİSTEM, 6 AY İÇİNDE HAYATA GEÇİRİLECEK

Bakanlık, 1 Ocak 2020 itibarıyla kurduğu otomatik plaka tanıma sistemi EGEDES aracılığıyla, uyarılara rağmen egzoz ölçümünü yaptırmayan araçları tespit edecek. Yeni yıl itibarıyla Ankara’da uygulamaya konulacak sistem, 6 ay içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

DENETİMLER ARTACAK

Söz konusu sistemle denetimler daha da artırılacak. Plaka tanıma sistemiyle, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanacak ve cezai işlem uygulanacak.

İl müdürlüklerine bağlıaraçlarına monte edilecek sistemle, ölçüm yaptıran araç sahipleri rahatsız edilmeden, trafik durdurulmadanişlemleri gerçekleştirilecek. EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedefleniyor.

Standartlara aykırı emisyonaolan araç sayısındaki azalmaya bağlı olarak motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinde özellikle büyük şehirlerdedüşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  TÜBİTAK 10 personel alacak! İşte kadrolar

MANİPÜLASYON YAPAN CİHAZLARA İZİN VERİLMEYECEK

Ayrıca manipülasyona sebebiyet verdiği tespit edilen cihazlar, sistem üzerinden kapatılarak ölçüm yapmalarınaverilmeyecek.

Yetkili istasyonlarda görevli ve sisteme kayıtlı olan, ölçümlerini kurallarayapmayan ve iş yerinin kapatılmasınaolan istasyon sahibi, yetkilisi ve personelinin, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasınaverilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri iptal edilecek.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.