Ekonomi

Emekli olan güvenlik korucusu, kaz yetiştiriciliğine başladı

Malatya‘nın Darende ilçesine bağlı Yazıköy mahallesinde ikamet eden Mehmet Mustafa Karadaş, güvenlik koruculuğundan emekli olduktan sonra Kaz yetiştirmeyle gününü geçiriyor.

“İNŞALLAH TEŞVİK ALIRIM”

Karadaş, civciv alarak başladığı işinde 170 Kaz yetiştirdiğini söyledi. Karadaş, hedefinin proje yaparak devlet desteği almak ve Kavak Mahallesinde çiftlik kurmak olduğunu dile getirdi. Karadaş, “Darende’de bu işi ilk ben yaptım. Geniş kapsamlı düşünülürsebir gelir kapısı olur. İlçemizin Kavak Mahallesi sakin ve kendime ait havuzlu arazim olduğu için, yapacağım proje ile burada çiftlik kurmayı hedefliyorum. İnşallah teşvik alırım ve bu işi başarım. Yalnız olduğum için çiftçilik ve büyük baş hayvancılık yapamadım. Kaz yetiştiriciliğibaşına yapılabiliyor. Arazide doğal olarak yayılıyorlar. Satışlarda, pazar sorunu yaşıyorum. Haftanın belirli günlerinde Darende pazarına getirerek satıyorum” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul güzergahı üzerinde 30 milyon metrekarelik arazi el değiştirdi

“LEZZETİNİ TÜM TÜRKİYE BİLİYOR”

Karadaş, “Dünya mutfağında önemli bir yeri olan Kaz eti ülkemizde çoğunlukla Kars ve Ardahan yörelerimizde yetişiyor. Bu iki ilimizde yetişen kaz etinin lezzetini tüm Türkiye biliyor. Kaz eti genellikle kış aylarında tüketilir. Nedeni ise Kazların ilkbahar aylarındanaylarına kadar bakımı gerçekleşir. Kuluçkaya yatırılır” ifadelerini kullandı.

“KAZ ETİNİN İÇERİSİNDE A,B VE E VİTAMİNİ BULUNUR”

Oldukça lezzetli olan Kaz etinin ayrıca sağlıklı birkaynağı olduğunu dikkat çeken Karadaş, “Kazlar açık alanlarda beslendikleri için doğal vedeğeri açısından daha güçlüdür. Kaz etinin 100 gramı ile günlük protein ihtiyacının yarısı karşılanmış olur. Protein hasar görmüş hücreleri onarır ve yeni hücre oluşumunu destekler. Kaz etinin içinde yüksek oranda A,B ve E vitamini bulunur. Aynı zamanda B 12 eksikliğinin de tedavisindesonuç gösterir. 140 gram kaz etinde 30.69 gram yağ, 72.73 gram su, 27 kalori ve 35.22 gram protein bulunur “şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Köprü geçiş ücretlerine yüzde 14 zam

Kaynak: İHA