Ekonomi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türk Akımı 8 Ocakta açıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Bilecik İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısında TürkAkım projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türk Akım projesinin 8 Ocak’ta açılacağını belirten Bakan Dönmez, “Hem doğudan hem de kuzeyden gelen doğal gaz hatlarıyla uluslararası piyasalarda vazgeçilmez olacağız” dedi.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN KOLLARIMIZI SIVADIK”

“Elektrikli araçlar için kollarımızı sıvadık, hazırlıklarımızı yapıyoruz.” diyen Dönmez, “Bu öngörüyle gerçekleştirdiğimiz şebeke yatırımlarımız çerçevesinde piyasaya çıkacak elektrikli araçların şarjı noktasında altyapı sıkıntımız da bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

İstanbul Boğazı’ndan10 yılda 89 bini petrol ve ürünleri gibi tehlikeli madde taşıyan tankerler olmak üzere toplamda 462 bin gemi geçtiğini görüyoruz. Sadece bu yılın ilk 9 ayında ise 30 bin 352 gemi İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptı. Bunun 6 bin 713’ü isepetrol ve ürünleri başta olmak üzere tehlikeli madde taşıyan tankerler. Bu tankerler doğa ve çevre katliamınaolabilecek kimyasal maddeler taşıyor. Boğazda herAllah muhafaza bir kaza olabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Brexit yasa tasarısı İngiltere parlamentosunda kabul edildi

TÜRKAKIM PROJESİ

TürkAkım doğal gaz boru hattı projesi ile Rusya’nın doğal gazı, Karadeniz üzerinden Türkiye’ye ve buradan da Avrupa’ya taşınacak.

TürkAkım, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşuyor. Lüleburgaz yakınında Türkiye’nin doğal gaz şebekesine bağlanacak ilk hat BOTAŞ, Türkiye-Avrupa sınırına ilerleyen ikinci hat ise Gazprom-BOTAŞ ortak şirketi TürkAkım Gaz Taşıma AŞ tarafından işletilecek.

Açılış töreninin İstanbul’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla 8 Ocak 2020’de yapılması planlanıyor.

Haber Videosu

: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Türk Akım’ı 8 Ocak’ta açıyoruz