Ekonomi

Erdoğandan milli paralarla ticaret çağrısı: Aciliyet kazanmıştır, biz hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya‘da düzenlenen Kuala Lumpur Liderler Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu.Ticaret savaşlarının konuşulduğu dönemdeparalarla ticaret meselesinin aciliyet kazandığını belirten Erdoğan, “Bu konuda sizlerleçalışmaya hazırız. İslami finans meselesini de öncelikli gündemimize almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları;

“Birlikte ne yapabiliriz sorusuna odaklanmamız gerektğine inanıyorum. Yabancı paralarla ticaret yerineparalarımızla ticaretin önemine dikkat çekiyoruz. Ticaret savaşlarının konuşulduğu dönemdeparalarla ticaret meselesi aciliyet kazanmıştır. Bu konuda sizlerleçalışmaya hazırız.

“EĞİTİM KONUSUNDA CİDDİ SIKINTILARIMIZ BULUNUYOR”

İslami finans meselesini de öncelikli gündemimize almamız gerekiyor. Faiz yerine üretimi ticareti merkezealternatif finans kaynaklarında Malezya’nın dünyada öncü bir konumu var. Müslümanlar olarak songenç ve dinamik nüfusa sahibiz ancak beşeri sermayeyi harekete geçirecek olan eğitim konusundasıkıntılarımız bulunuyor. 2003 senesinde yüzde 80’i bulan dışa bağımlılığımızı yüzde 30’lara çekmiş bulunuyoruz. Üretim kabiliyetlerimizi ne kadar çeşitlendirirsek sürdürme kalkınma hedeflerimize oyaklaşırız.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin ilk yerli ve milli motoru teslim edildi

“DÜNYA GENELİNİN HALA ALTINDAYIZ”

Müslümanlar olarak songenç ve dinamik nüfusa sahibiz. Gerek okuma yazma gerekse kız çocuklarının okumasında dünya genelinin hala altındayız. Düşünce kuruluşlarımızın birbiriyle temaslarını artırabiliriz. Ülkemiz bu alanda da17 yılda pek çok önemli başarıya imza atmıştır.”

RUHANİ İLE BİR ARAYA GELDİLER

Kuala Lumpur Zirvesi kapsamında Malezya’da bulunan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Haber Videosu

: Erdoğan’danparalarla ticaret çağrısı: Aciliyet kazanmıştır, biz hazırız