Ekonomi

Erdoğanın Jestimizi yaparız dediği asgari ücret için işverenlerden denge talebi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, ülkedekiekonomik tablonun üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesinikıldığını belirterek, yeni asgari ücretin dengeler gözetilerek belirlenmesinden yana olduklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada “İnşallah jestimizi yaparız” demişti.

TİSK Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, asgari ücretebeş yılda dörtenflasyonun üzerinde artış yapıldığına dikkat çekilerek, bu dönemde yüzde 74’lük TÜFE artışına karşın asgari ücrete yüzde 113 zam yapıldığı vurgulandı.

Geçen yılki yüzde 26’lık artışta işverenler olarak kendilerinin de katkı verdiği anımsatılan TİSK açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“MAKUL VE DENGELİ ASGARİ ÜCRETİN TESPİTİ ELZEM”

“Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik değerde, işçinin de işverenin de çok büyük payı var. Çalışanların yaşam koşullarının da farkındayız. Gönül ister ki tüm ücretler yükselsin. Ancak, gerçekçi ve stratejik bakış açısı ile yeni yatırım çekmemiz için, yanı başımızdaki ülkelere yatırım kaptırmamak için, makul ve dengeli bir asgari ücretin tespit edilmesi elzem.”

Sıradaki Haberi Oku  İBB Başkanı İmamoğlu Şehrin en önemli riski deprem deyip uyardı: Ürkmeli ve korkmalıyız

“ASGARİ ÜCRET, YATIRIM KARARINI ETKİLEYEN BİR KRİTER”

Asgari ücretin başta istihdam olmak üzere birçok ekonomik göstergeyi etkilediğine dikkati çeken TİSK, “Yeni Ekonomik Program’ın hedeflerine ulaşmak, yeni yatırımlar çekmek, rekabet edilen ülkelere yatırım kaptırmamak,durumdaki sektörlerin üzerindeki baskıyı rahatlatmak için yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli. Mevcut ekonomik tablo, üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını sürdürebilmesinikılıyor. Bu işletmeler yüzde 36’ya ulaşan kayıt dışılıkla da mücadele ediyor. Bu sebeple yeni asgari ücret, gerçekçi bir bakış açısıylaistihdamı koruyacak, 1,5 milyonu genç olmak üzere 4,5 milyon işsize iş sağlayacak düzeyde olmalı” şeklinde açıklama yaptı.

TİSK, yeni asgari ücretin istihdama katılmayı bekleyen işsizler vegençler için anahtar nitelikte olduğunuederek, “Asgari ücret sadece bu ücretle çalışanların ücretini değil, aynı zamanda, diğer tüm çalışanların ücretini etkileyen bir gösterge, iş arayışında olan işsizlerimizin potansiyel ücreti, yatırımcıların yeni yatırım kararlarını etkileyen enkriterdir” değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğan imzaladı, fiyatı 3 bin 500 TLyi aşan cep telefonlarında taksit sayısı 6 aydan 3 aya indi

TİSK’İN HÜKÜMETTEN TALEBİ

Asgari ücret rakamı dışında hükümet ile komisyondan birtakım talep ve beklentilerinin olduğunu vurgulayan TİSK, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Son dört yıldır işverenlere verilen asgari ücret desteği için hükümetimizeteşekkür ederiz. İşveren olarak yüzde 2 ile en yüksek katkı sağladığımız İşsizlik Sigortası Fonu’ndan bu yıl 150 lira olarak karşılanan bu desteğin, 2020’de 200 lira ve tüm işletmeleri eşit şekilde kapsayıp devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca destekten yararlanma koşulları kapsamında toplu iş sözleşmeli iş yerleri için uygulanan primegünlük kazançtaki üst limitin artırılarak sürmesini istiyoruz. Yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020 yılı için alınmamasını, SGK İşveren Desteği’nin yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Rekabette olduğumuz çoğu ülkeden ve OECD ortalamasından oldukça yüksek olan ücret üzerindeki vergi yüklerinin degözden geçirilmesini bekliyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Ümraniyeli esnaftan ilginç kampanya: Onların Black Fridayı varsa, bizim de hayırlı cumalarımız var

“İŞÇİ DOSTU OLAN İŞVERENLERE HAKSIZLIK YAPILMAMALI”

TİSK, toplumaodaklı yenisendikacılık anlayışıylaettiklerini belirterek, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan işçinin başarıya ulaşamayacağına işaret etti.

Herkesin ailesinde işçinin de işverenin de bulunduğunu anımsatan TİSK yönetimi, bazı kesimlerin müzmin işveren karşıtlığınavermeninolduğunu kaydetti.

İşverenleri ötekileştiren bakış açısının, vergisini düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini ve ücretini düzenli yatıran “işçi dostu” işverenlere yapılmış en büyük haksızlık olduğunueden TİSK Yönetim Kurulu, camia olarak hersendikal örgütlülüğü ve toplu iş sözleşmesini önemsediklerini vurguladı.

Kaynak: AA