Ekonomi

Erdoğanın sözünden etkilenip başladı! Paylaşımlarıyla hem iş sahibi yapıyor hem de yetimleri sevindiriyor

İzmir‘de özel bir elektrik dağıtım firmasında teknik yönetici olarak görev yapan İlhan Baran (40), 5 yıl önce açtığı sosyal medya üzerinden iş yerlerini gezerek haberdar olduğu iş ilanlarını paylaşıp vatandaşları iş sahibi yapıyor. Bugüne kadar bin 500 kişinin işe yerleşmesini sağlayan Baran, başlattığı sosyalprojesiyle yetim çocuklara kıyafet yardımı yapılmasını sağlıyor.

İzmir’de 3 çocuk babası İlhan Baran, 5 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir toplantıdaki sözünden esinlenerek, her işverenin fazladan bir kişiyi işe almasıyla işsizlik sorununun çözüleceği düşüncesinden yola çıktı. Kendi adını ve soyadını taşıyan Facebook hesabından birkaç iş ilanı paylaşan Baran, yıllar geçtikçe 100 binin üzerinde takipçi sayısına ulaştı. 5 yıl içerisindebin 500 kişiyi iş sahibi yapan Baran, iş yerleriyle görüşüp aranan eleman sayılarını ve özelliklerini öğrenerek, sosyal medya üzerinden bilgileri paylaşıyor. Pastaneden hukuk bürosuna, temizlikten garsona birçok sektöre eleman kazandıran Baran, en çok tekstil vedağıtım sektöründe eleman ihtiyacı olduğunu söyledi. Baran’ın bu gönüllü etkinliği kulaktan kulağa yayılarak, onun ‘Ayaklı İŞKUR’ olarak anılmasını sağladı. Yaptığı yardım karşılığında hiçbir şey istemeyen İlhan Baran, iş bulduğu kişilerden sadece ilk maaşlarıyla ihtiyaç sahiplerineyardımı yapmalarını istiyor. Yaklaşık bir yıldır bir sosyalprojesine de girişen Baran, sosyal medya hesabından hayırseverlere ulaşıp yardım toplayarak, İzmir’deki mahalle muhtarları aracılığıyla, yetim çocuklara kıyafet götürüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Üzüm üreticisi gezen tavuk hayalini gerçekleştirdi! Şimdi siparişlere yetişemiyor

“HERKESTEN DUA ALIYORUZ”

Kendisine en çok 25- 35 yaş aralığındaki kişilerin ulaştığını aktaran İlhan Baran, “İşe girenler çalıştıkları yerde personel ihtiyacı olduğundabana ulaşıp onları da benim aracılığımla iş sahibi yapıyorlar. İşe girenler de birileri için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Herkesten dua alıyoruz. İşe girdikten sonra uyuşturucuyu bıraktığını ya da ailesinin dağılmasını önlediğini söyleyenler var. Bir arkadaşımız evlenmek için kız istemeye babası olmadığı için beni çağırdı. Yaptığım çalışmalardan sonra insanlar bana ‘Ayaklı İŞKUR’ ismini taktı. Bu beniediyor, insanlar için yaptıklarımın takdir görmesi, güzel dönüşler almam, yapmam istediklerimi yaptığımı gösteriyor. Benim paylaştığım ilanları takip edenler, kendi sayfalarında da paylaşıyor. Bir ilanımız ortalama 40- 50 bin insana ulaşabiliyor. 13 yaşındaki kızım dışarıda iş ilanı gördüğünde fotoğrafını çekip bana atıyor. Genelde kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınlara mutlaka yardımcı olmaya çalışıyorum, onlara pozitif ayrımcılık yapıyorum. Yakın zamanda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden bana ulaştılar. Onlarla kadın sığınma evinde kalan kadınlar için bir proje yapacağız. Onlara hemedindirme, hem de psikolojik destek konusunda yardımcı olacağız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Küçük ölçekli balıkçılara destek ödemeleri bugün başladı

“KEŞKE HERKES ONUN GİBİ OLABİLSE”

İlhan Baran sayesinde işe giren Serdar Ay (42), “6 aydır iş arıyordum. Sosyal medyada iş ilanlarını görüp İlhan Bey’in yanına geldim. Bana iş buldu sağ olsun. 5 yıldır şoförlük yapıyorum. Benden sonra çevremdeki 4 kişiye daha iş buldu. Daha önce adını başkalarından da duymuştum, çoğu kişiye yardımcı oluyor. Geleni hiç boş çevirmedi, keşke herkes onun gibi olabilse” dedi.

Kaynak: DHA