1 sene önce
1 sene önce

Eşine yardım için başladı, ilçede tek kadın bıçak ustası oldu

Sakarya‘nın Akyazı ilçesinde bıçak imalatı yapan eşine destek olmak amacıyla başladığı meslekte bıçakların üretim aşamasını zamanla öğrenen Hayriye Karaalioğlu, ilçeninkadın bıçak ustası oldu. Eşiyle ve çocuklarıylaher türlü bıçak üretimi yapan Hayriye Karaalioğlu bıçak ustası olduğunu vedışına bile sipariş gönderdiğini söyledi. İmalathanede Sürmene bıçakları yapılıyor.

“ÇEKİRDEKTEN YETİŞMEYİZ”

Dedelerinin mesleklerini devam ettirdiklerini dile getiren Bıçak Ustası Temel Karaalioğlu, “Dede mesleğimiz bu bizim. Çekirdekten yetişmeyiz. Şu anda Sakarya’nın Akyazı’nın ilçesinde bulunuyoruzbağlantımız Sürmene’dedevam ediyor. Sürmene bıçakları başta olmak üzere birçok bıçak yapıyoruz. Ailecek buradaçalışıyoruz. Çocuklarım okuyorlar, boş vakitlerinde gelip mesleği öğreniyorlar hem de yardımcı oluyorlar. Ortalama bıçak yapma süresi Sürmene bıçakları bir gün alıyor, mutfak ve kasap bıçakları gibi bıçaklar 1 saat gibi bir süre alıyor yapımı kolay. Sürmene bıçakları daha çok uğraştırıyor. Emek isteyen, sanat isteyen, ustalık isteyen bir iştir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Motorinin litre fiyatında 8 kuruş indirime gidilecek

“HER TÜRLÜ BIÇAK YAPIYORUZ”

İlçedebıçak ustası olduğunu belirten Hayriye Karaalioğlu, “Ev işlerini yaptıktan sonra dükkana gelerek yardımcı oluyorum. Sosyal medya hesaplarından yaptığımız bıçakların reklamını yapıp satıyorum. Bu şekilde hem eşime yardımcı oluyorum hem de aile kazancımıza maddi olarak destekte bulunuyorum. Akyazı benden başka kadınbıçakçı zannetmiyorum yok. Bu işi ilçedeolarak yapıyoruz. Başta sipariş oldukçadışına ve diğer şehirlere sipariş gönderiyoruz. Genelde sürmene bıçağı, kasapbıçakları, özel av bıçakları, kamalar yani gelen siparişe göre her türlü bıçak yapıyoruz” diye konuştu.

12 YAŞINDA BIÇAK USTASI OLDU

Karaalioğu ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi Şentürk Karaalioğlu da okuldan artan zamanlarda ailesine destek olmak amacıyla bıçak yapımını öğrendiğini belirtti. Ortaöğrenimsınıf öğrencisi Şentürk Karaalioğlu, “Atalarımızdan günümüze kadar gelen el emeği bıçak üretimine babamdan sonrakuşaklara aktarmak için eğitim hayatına devam ederek bu mesleği yaşatmayı hedefliyorum” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Milyonlar bu haberi bekliyor! Asgari ücret bu hafta belli olacak

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.