1 sene önce
1 sene önce

Geç gelen trafik cezaları sürücüleri mağdur etti! Borçlarını ödeyemeyenler, araçlarını satmak zorunda kaldı

Trafik cezalarının 2011 yılından itibaren tebliğ süresini bir yıla çıkartanmaddesinin eklenmesinin ardından sürücüler ve araç sahipleri büyük mağduriyet yaşamaya başladı. Araç sahipleri ve sürücüler bugün toplanarak Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’ne gelerek yetkililerle görüştü. Geç gelen cezaları ödeyemediklerini belirten sürücüler, araçlarını satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

“CEZALARIN AMACI CAYDIRMAKTIR”

Araç sahiplerine destek olmak için görüşmeye katılan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada geciken cezaların geç gelmesinin araç sahiplerini zora soktuğunu belirterek şunları söyledi:

“Bunlar EDS cezaları yüzlerce biriktirilmiş ve gönderilmiş şuan da ortaya çıkan rakam ödenecek boyuttan öte geçmiş durumda aracını satsa ödeyemez. Bir kısmını ödemiş arkadaşlarımız var. Bu dosyalar dolusu cezanın sebebi 2011 yılında kabahatlar kanununda yapılan birdüzenlemeyle ihlalli geçişin yapıldığı yılı takip eden takvim yılı sonuna kadar ceza gönderilebilir maddesi eklendi. Bu kadar uzun bekletilir mi ceza. Bu iyikavramıyla uyuşmaz. Bu anayasanın suçların şahsiliği hukukun savunma hakkıyla bağdaşmaz. Bu tarihte o aracı kendi mi kullandı nasıl hatırlasın. Bu kadar birikmiş cezayı nasıl ödesin. Cezaların amacı caydırmaktır. Oysa ceza uygulandığını aylar sonra öğrenen vatandaşlar aynı ihlali öğrenme zamanına kadar yapmaya devam ediyor. Yüzlercegeçiyor böyle bir ceza balyasıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bunları ödemeye kalktıkları zamanda bütün varlıklarını satsalar altından kalkamazlar.

Sıradaki Haberi Oku  Ruhaniden Türkiyeye petrol çağrısı: Esed rejimi ile işbirliği yapılmalı

“BİLDİRİM SÜRESİ 7 GÜNE İNDİRİLMELİ”

Burada yapılması gereken mutlaka bu aylar sonra gönderilen cezalar silinmeli. Ödenmiş olanlar iade edilmeli. Ayrıca gönderilmemiş olanlar da iptal edilmeli ve özellikle İstanbul Havalimanı’nda ki 70 km’lik hız sınırı makul noktaya çekilmeli. İstanbul’un içinde bile pek çok yerde 80 km olan hız sınırı orada 70 km olması doğru değil. En önemlisi de bundan sonra ileriye dönük olarak aynen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olayında olduğu gibi söz verildiği şekilde bu cezaların bildirim süresi eskisi gibi 7 güne indirilmeli”

“CEZALARI ÖDEMEK İÇİN İKİ ARACIMI SATTIM”

Geç gelen cezaları ödemek için iki aracını sattığını belirten Nejat Adıyaman “İki aracımı sattım bu cezaları ödemek için şuda da evimi satılığa çıkarttım. Dahacezalarımızonları nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Şukadar 150 bin TL ceza geldi. Bu cezalar 8 veya 9 ay sonra geldiği için ödemekte zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Hamsinin 5 liraya düştüğünü duyanlar, almak için birbiriyle yarıştı

“3 ARABAYI DA SATSAK BUNU ÖDEYEMEYİZ”

Bir başka araç sahibi ise yaklaşık 200 bine yakın ceza ödediğini dile getirerek “Sadece benim firmaya 15 gün içerisinde gelen ve ödediğim cezaların toplamı yaklaşık 200 bine yakın durumda. Biz 3 arabayı da satsak bunu ödeyemeyiz. 4. Ayda yediğimiz cezalar bize 12. ayda geldi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.