1 sene önce
1 sene önce

Genç girişimci, kurduğu defne yaprağı tesisi ile dünyaya açıldı

Zonguldak‘ın Alaplı ilçesi Kasımlı Mahallesi’nde kurduğu tesiste defne yaprağı işleyen genç girişimci Taner Aydın, Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle yaş defne yapraklarını kurutup balyalayarak başta Amerika olmak üzere Çin, Avrupa ülkeleri ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyor.

DÜNYAYA İHRAÇ EDİYOR

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Aydın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik eğitimine katılıp girişimcilik sertifikası aldı. KOSGEB’den aldığı hibe desteği ile de 2018 yılında yaş defne yaprağı tesisi kuran ve şimdi 15 kişiye istihdam sağlayan Aydın, Amerika, Çin ve Avrupa’ya dayapmaya başladı.

İNTERNETTE ARAŞTIRIRKEN BULMUŞ

Aydın’ın kurduğu tesiste yılda yaklaşık 160 bin tona yakın defne yaprağı işleniyor. Bölgededefne yaprağı toplayan işletmeci olduğunueden Taner Aydın, “Bu işi internet aracıyla ülkemizden ithal edilen ürünler listesini araştırırken gözüme çok çarptı. Defne yaprağı çok ilginç gelmişti. Acaba bölgemizde böyle potansiyelmı ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilir miyiz diye araştırma içerisine girdim. Orman İşletme Şefliğinden, ağabeylerimizden bu bölgede bu işin yapıldığınıkapasitenin çokolmadığı bilgisine ulaştım. Bununla ilgiliçalışmalar yaparak ilk önce ormandan çıkarılan defne üretimine, yaş kesimine başladım.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Sıfır aldığı araba kabusu oldu! Yargıtaydan gelen kararla büyük sevinç yaşadı

“YILDA 250 TONUN ÜZERİNDE DEFNE YAPRAĞI İŞLİYORUZ”

İlk işi, bu işi yapan birkaç kuruma gidip gözlem yapmak olduğunu söyleyen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Bu tesisi ilçemizde uygulayabileceğimi planladım ve kendi imkanlarımla atölyeyi kurdum. Yanımda 15 kişi istihdam ediyorum. Ormanda toplanan yaş defne yapraklarını düzenlediğimiz fırında belli bir sıcaklıkta kuruttuktan sonra çırpma yöntemi ile yapraklarını dallarından ayırıyoruz” diyen genç girişimci Devlet teşvikiyle KOSGEB ile işbirliği içerisinde olduğunu dile getirdi ve ekledi: “Ürünleri ihracatçı firmalar aracıyla Çin, Amerika, Vietnam ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Hedefimiz; kapasiteyi daha büyütmek ve istihdama dahakatkı sağlamak. Bu sayede yılda 250 tonun üzerine defne yaprağı işlemeyi hedeflemek.”

Sıradaki Haberi Oku  Araç muayenesinde yeni ücret tarifesi belli oldu

“KÖYLÜLER HER DERDE DEVA BAHARATLAR ELDE EDİYOR”

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rafet Yılmaz ise, fındık üretiminin haricinde alternatif ürün olarak bölgede yaklaşık 5 bin tonun üzerinde defne üretimi bulunduğunu ve bunlardan birinin de defne yaprağı olduğunu aktardı. Yılmaz, “Yılın 9 ayı köylüler tarafından dağlardan toplanan defnenin yağından sabun, yaprağından ise çeşitli dertlerebaharatlar elde ediliyor. Ürün, ilaç ve kozmetik sektörlerinde kullanılmak üzere dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.