Ekonomi

Getire yurt dışından 38 milyon dolarlık yatırım

Getir’den yapılan açıklamaya göre, 2015 yılından bu yana tüm dünya için yeni bir pazar oluşturan ve uluslararası arenada da yatırımcıların dikkatini çeken Getir’e,Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcısı Michael Moritz, kişisel yatırım fonu Crankstart aracılığıyla 25 milyon dolar yatırım yaptı. Moritz’in ardından Brezilya ve Türkiye‘den bazı yatırımcılar 13 milyon dolarlıkfon sağladı. Getir, Seri A turunu toplamda 38 milyon dolarlık yatırımla tamamladı.

“YENİ PAZARLARA AÇILMAMIZA DESTEK OLACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Getir Kurucusu Nazım Salur, Getir’in hikayesinin, ilk teknolojik girişimi BiTaksi’nin başarısı üzerine kurulu olduğunu belirterek, “Getir ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği başarıları perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza destek olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Fiyatı ne kadar olacak? TOGG Ceosu meraklıların gönlüne su serpti

TÜRK LOKUMUNA BENZETTİ

Getir’in potansiyeline inanan ve yatırım turunda liderliği üstlenen Sir Michael Moritz de Getir’in iş modelini “taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumuna” benzetti.

“SÜPER YETENEKLİ BAZI GİRİŞİMCİLERİN OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Seri A turunun gerçekleşmesini sağlayan Londra bazlı Numis Securities Üst Yöneticisi (CEO) Alex Ham, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Getir’e olan dış ilginin Türkiye pazarına biraz ışık tutacağınıediyorum. Türkiye’de 20daha Getir olmadığını bilsem de süper yetenekli bazı girişimcilerin ve gerçekten ilginç işlerin olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

Getir, A turunun tamamlanmasıylasüratle B turunda 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için görüşmelere başlamış durumda. Buyatırım, Getir’in gerekiçi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Milyonlarca çalışanın gözü yarınki toplantıda

2020 HEDEFİ YURT DIŞI OPERASYONU

Geçen yılın ikinci yarısında sipariş sayısını ikiye katlayan ve aralık ayında 1,5 milyonkullanıcılarının kapısını çalan Getir, İstanbul’aolarak Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’de de faaliyetlerini sürdürüyor.

GetirYemek ve GetirBüyük ile hizmet alanını da genişleten Getir, 2020 yılı tamamlanmadandışında da hizmet verebilmek için çalışmalarını hızlandırdı. İlk olarak Londra’da kullanıcılarıyla buluşmak isteyen girişimin öncelikli hedefleri arasında Sao Paulo, Paris ve Mexico City bulunuyor.

Kaynak: AA