1 sene önce
1 sene önce

Hakimleri görevden almanın önünü açan yasa tasarısı Polonyayı karıştırdı! ABden ayrılabilir

İngiltere’nin Avrupa Birliği‘nden (AB) ayrılmasını öngören Brexit’in ardından bir Polonya dabir süreci yaşayabilir. Hükümette yerHukuk ve Adalet Partisi’nin hakimleri görevden almanın önünü açantasarısı ülkeyi kaosa sürükledi. Ülkede başlayan gösterilerin ardından açıklama yapan Yüksek Mahkeme ise, “Bu süreç Polonya’nın AB’den ayrılmasına kadar gidecek” dedi.

AB’DEN KOPUŞUN SİNYALİNİ VEREN İKİNCİ ÜLKE

Polonya’da hükümette yerHukuk ve Adalet Partisi’nin hakimleri görevden almanın önünü açantasarısı ülkeyi kaosa sürükledi. Yüksek Mahkeme, “Milliyetçi yönetimin planları yüzünden Polonya Avrupa Birliği’nden ayrılabilir” açıklamasıyla, İngiltere’nin ardından AB’den kopuşun sinyalini veren ikinci ülke oldu.

Polonya’da iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin yargı reformlarını sorgulayan ve eleştiren yargıçların görevden alınmasını öngörentasarısı ile ilgili tartışmalar dinmek bilmiyor. Hukuk ve Adalet Partisi’nin meclise sunduğutasarısına tepki gösteren Yüksek Mahkeme’den bugün flaş bir açıklama geldi.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsana kayyum atandı

“POLONYA’NIN AB’DEN AYRILMASINA KADAR GELECEK”

Hükümetin, yolsuzlukla mücadele içinolduğunu iddia ettiği reformlarla ilgili açıklama yapan Yüksek Mahkeme, “Polonya yasaları ile AB yasaları arasında yaşanan farklar AB ile yapılan anlaşmaları ihlal edecek ve uzun vadede Polonya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına kadar gidecek” duyurusunu yaptı.

2015 yılından beri Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) eleştiren Avrupa Birliği olayla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılacağını açıkladı.

YÜKSEK MAHKEME BAŞKANI NİSAN’DA GÖREVİ BIRAKACAK

Muhalifler,tasarısı sonrasında Yüksek Mahkeme’nin başındaki ismin hükümete yakın kişilerden seçileceğini öne sürdü. Halen Yüksek Mahkeme’nin başında olan Malgorzata Gersdorf, PiS’in zaferinden önce göreve atanmıştı. PiS’i her fırsatta eleştiren Gersdorf’un Nisan ayında görevi bırakması bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kuruyan gölde ıspanak yetiştirip Türkiyeye satıyorlar

POLONYA, TARIM VE ALTYAPI PROJELERİNDE AB’NİN FONLARINI EN ÇOK ALAN ÜLKE

Polonya ileMacaristan’ın da yargıyı ve medyaya baskı uygulaması Avrupa Komisyonu’nun dikkatini çekmişti. Avrupa Komisyonu soruşturma sonucunda iki ülkenin de AB’dehakkının alınabileceğini duyurmuştu.

2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Polonya, özellikle tarım ve altyapı projelerinde AB’nin fonlarını en çokülke konumundaydı. Avrupa Birliği içerisinden bir ülkeyi atmak gibi bir mekanizma yok. Avrupa Birliği tarihi içerisinde sadece Birleşik Krallık bloktan ayrılmaya karar verdi. 2016 yılında gerçekleşen referandum ile Britanya ülkeden ayrılmaya karar verirken bu süreç halen devam ediyor.

Haber Videosu

: Hakimleri görevden almanın önünü açantasarısı Polonya’yı karıştırdı! AB’den ayrılabilir

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.