Ekonomi

Hatayın 50 yıllık hayali gerçek oldu, Afrin Çayından gelen su Reyhanlı Barajına verildi

Hatay‘ın Reyhanlı ilçesindeki Reyhanlı Barajı’na, Afrin Çayı’ndan gelenverilerek bölgenin 50 yıllık hayali gerçekleştirildi.

İlkbırakılması nedeniyle baraj alanında tören düzenlendi. Törene AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Kaymakam Ali Candan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu ve mahalle muhtarları katıldı. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na aktarılmasının Hatay için tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Bu günbir gündeyiz. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştirdik. Hatay’ın ve Reyhanlı’nın gurur projesini hayata geçirdik. Afrin Çayı’ndan gelen suyu Reyhanlı Barajı’na veriyoruz, hayırlı olsun” dedi.

“TAŞKINLARI ÖNLEYECEK”

Afrin Çayı’ndan gelen suyun Reyhanlı Barajı’na verilenile bölgede 600 bin dekar arazinin sulanacağını, 200 bin dekar arazinin de taşkınlardan korunacağını belirten Şanverdi, geçen yıl Hatay Havalimanı’nın çevresinin sularla kaplandığını ve Amik Ovası’nın sıkıntılı günler yaşadığını aktardı. Şanverdi, “Reyhanlı Barajı bu taşkınları önleyecek. Bundan sonra da bu sorunları enindirmek için mücadelemiz devam edecek. Ayrıca baraj alanı çevresinde bulunan Mehmetbeyli Mahallesi sakinlerimizi mağdur etmemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Reyhanlı Belediyesi olarak 15 Ocak’ta parsel dağıtımını gerçekleştirecek ve Reyhanlı Kaymakamlığımız da evi olmayanlara kira bedeli ödeyecek. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Brexit tasarısını onayladı

“AMİK OVASI’NIN SUSUZLUĞUNA ÇARE OLACAK”

DSİ Hatay Şube Müdür Mehmet Ekinci, Reyhanlı Barajı’nın Hatay’ın en büyük projesi olduğunu söyledi. Barajın göl sahası bittiğini, en büyükkaynağının ise olan Afrin ve Karasu nehirleri olduğunu sözlerine ekleyen Ekinci, nehirlerdensuyun baraja aktarılacağını kaydetti. Ekinci, “Barajın kendikaynağı yoktur. Afrin Çayı’ndan gelen suyu veriyoruz. Baraj, bundan sonra yazın Amik Ovası’nın susuzluğuna çare olacak, kışın ise taşkınların önüne geçmiş olacak. Toplananileaynı zamanda Türkiye’nin en büyük regülatörü de yapılıyor. Toplam 26 kapaktan oluşuyor. Türkiye’nin en büyük iletim kanalını da yapıyoruz. Saniyede 1534 ton suyu Afrin Çayı’ndan alacak ve baraj sahasına aktarmış olacak. Regülatörü de otomasyon siteme sahip olup 20 milyon metreküptemin edecek.”

Sıradaki Haberi Oku  2020 Yılı Bütçe Kanun Teklifi komisyonda kabul edildi

Kaynak: DHA