Ekonomi

Hobi olarak başladığı takunya yapımı mesleği oldu

Kent merkezinde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Sevgi Gürses 10 yıl önce hobi olarak evde kurduğu atölyede, süs eşyası ve takunya üretmeye başladı. İlk başlarda hobi olarak az sayıda komşuları için hediyelik takunya yapan Gürses, çevreden talep gelmesi üzerine evinin balkonunu atölyeye çevirdi. Takunyaların kalıplarını sanayide biçtiren Gürses, balkondaki atölyesinde takunyaları işledikten sonra üzerine çizdiği desenleri yakarak işliyor. Sosyal medya aracılığıyla satış yapan Sevgi Gürses, Türkiye‘nin birçok iline takunya gönderdiğini ve taleplere yetişmediği söyledi.

“TALEP OLUNCA SATIŞA BAŞLADIM”

Bu işe hobi olarak başladığınıeden Sevgi Gürses, “Daha önceden ahşap ile uğraşıyordum. Tablolar yaparken sonra takunya işlemeyi düşündüm. Eskiye olan hayranlığımdan dolayı takunya işlemeye başladım. Talep olunca da devam ederek satışa başladım. Çeyiz mağazalarına ve hamamlara yapıyorum. Bu güne kadar Türkiye’nin her tarafına gönderdim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobil TOGG binası önünde görüntülendi!

“HİÇ UMMAMIŞTIM BÖYLE OLACAĞINI”

Takunyaları gürgen ağacından yaptığını belirten Gürses, “Evde atölyemde biçme imkanım olmadığı için sanayiye kalıpları gönderiyorum ve biçtiriyorum. Evde ben süslemesini yapıyorum. Zımparasını, desenini çizip yakıyorum. Vernikleyerek her aşamasını kendim yapıyorum. Ürünlere talepler çok iyi, ilk başlarda hiç ummamıştım böyle olacağınısevildi ve çok farklı geldi. Çeyiz mağazalarında da tutuldu. Hamamlardan ise çokrağbet var. Hamamlar da ise halen kullanılıyor. Türkiye’nin birçok iline gönderdim. Çokyüklü siparişleri alamıyorum” diye konuştu.

Kaynak: DHA