Ekonomi

Hobisiydi işi oldu, şimdi birçok ülkeye tespih satıyor

38 yaşındaki Faruk Doğu’nun 16 yaşında tespih merakı başladı. Yıllar içerisinde kendisine damla kehribar ve Osmanlı kehribar tespihlerinden koleksiyon yapan Faruk Doğu, 9 yıl önce küçük bir dükkan açarak tespih ve yüzük işine başladı. Tespihlerin tasarım ve imalatını kendisi yapan Doğu, aradan geçen zamanda Türkiye’deki birçok şehre tespih göndermeye başladı. Sadece damla kehribar ve Osmanlı kehribar tespih satışı yapan Doğu, artık Amerika, Almanya, Kanada, İngiltere, Fransa, Belçika ve Katar gibi ülkelere ayda en az 200 özel sipariş tespih gönderiyor.

Doğu, damla kehribar tespihlerin gramını 15 ile 75 dolardan, Osmanlı kehribar tespihin gram fiyatını ise 300 dolardan satıyor. Seyhan ilçesindeki Tespihçiler Çarşısındaki dükkanında Adana‘dabulunan milyon yıllık karınca fosilli tespihi ise, 8 bin liradan satışa çıkardı.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar son 2 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor

“TASARIMLARI KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Koleksiyonuna hep kaliteli tespihleri aldığını söyleyen Faruk Doğu, “Bu sektöre 15-16 yaşlarında tespih merakımız başladı. Önce tespihi elimize aldık, iyiyi kötüyü bilmiyorduk. Yıllar geçince iyiyi kötüyü ayırt ederek kendimize güzel bir koleksiyon yapmaya başladık. Hep üst düzey tespihleri koleksiyonuma katmaya çalıştım. Sonra baktık bu iş çok severek yaptığım iş olduğu için bu sektöre girmeye başladım. Şu anda Almanya, İngiltere, Fransa, Katar gibi ülkelere özel tespih gönderiyoruz” diye konuştu.

“USTASI BELLİ OLAN TESPİH İSTERLER”

Yurt dışından tespih isteyen kişilerin özellikle ustası belli olan tespihlere rağbet gösterdiğini aktaran Doğu, “Çok yüksek fiyatlı tespihlerimiz de var, normal günlük çekmek içinfiyatlı tespihlerimiz de var. Yurt dışından özellikle bilinçli koleksiyoncular damla kehribar, Osmanlı kehribar tespih istiyor ve ustası belli olan tespih isterler. Ustası belli olan tespihe rağbet çok olur Yüzüklerimizin Mardin telkari yüzük kullanıyoruz. Üstleri ise katalin, kehribar veya ateş sıkma kehribardır” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Bu bölümü bitiren 7 bin lira maaşla işe başlıyor

Tespih fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Faruk Doğu, daha sonra şunları söyledi:

“Ortalama damla kehribar tespihin fiyatı gram olarak 15 dolardan başlar 75 dolara kadar çıkar. Osmanlı kehribar tespihin gram fiyatı ise 300 dolardan başlar ve onlarabiçilmez. Bizde fosilli kehribar tespih var. Karıncalıdır. Gramı ise 45 dolardır. Milyon yıllık içerisinde karınca fosilleri vardır. Karıncalar reçinenin içerisinde yuva yaptığıokyanus dibine dökülünce o yuvaylakesilince belirli yerlerde karınca kalıyor ve tarih oluyor. Bu tespihin en düşük fiyatı 8 bin lira.”

Kaynak: İHA