1 sene önce
1 sene önce

İBB Başkanı İmamoğlundan Kanal İstanbul için Çevre Bakanlığına olumsuz rapor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kanal İstanbul’un ÇED raporu konusundaki görüşlerini 56 sayfalık bir rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Raporda bu projeye ihtiyaç olmadığını, yapılması halinde ise doğanın büyükgöreceği, İstanbul’unkaynaklarının büyük ölçüde yok olacağı ve yaşanılamaz bir hale geleceğini bildirdi.

Karadeniz ve Marmara Denizi’nin doğal yapısının bozulacağı, tsunami veriskleri karşısında büyük felaketlerin yaşanabileceği, tespitleri de yapıldı.

“BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALIDIR”

Sözcü’den Erdoğan Süzer, Başak Kaya ve Asuman Aranca’nın ortak imzalı haberine göre, raporunbölümünde “Kentin ve sakinlerinin geleceğini ilgilendiren bu tarz devasa projelerde, seçilmiş belediye başkanlarının görüşlerinin dikkate alınması, yerinden yönetim ilkesi ve vatandaşın seçme hakkının bir gereği olarak görülmelidir. Bu projenin hiçbir aşamasındademokrasi ve halkın katılımına yer verilmemiştir” uyarısı yapıldı.

Sıradaki Haberi Oku  Halk TV, iş adamı Cafer Mahiroğluna satıldı

AYM KANAL İSTANBUL’U GÖRÜŞECEK

Anayasa Mahkemesi, tartışmalaraolan Kanal İstanbul projesinin, yap-işlet-devret modeli ile yapımınatanıyanmaddesinin iptali için yapılan başvuruyu, önümüzdeki hafta esastan görüşerek karara bağlayacak.

TBMM’de 26 Temmuz 2018’de kabul edilen torba kanunda, Kanal İstanbul ve benzeriyolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenlemeye de yer verilmişti.

CHP, bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Böylece, Kanal İstanbul projesi, AYM’ye taşındı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 24-25 Aralık’ta toplanacak.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.