Ekonomi

İBB Mezarlıklar Başkanından korkutan açıklama: 20 yıl sonra gömülecek yer olmayacak

Kentte her yıl 250 dönüm mezar arazisine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, 20 yıl sonra İstanbul’da gömülecek yer olmadığını belirtti.

“ÖLENLERİN YARISINDAN FAZLASINI MEMLEKETİNDE DEFNETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Milliyet gazetesinden Gülden Çoktan’ın haberine göre, kentte her yıl 250 dönüm mezar arazisine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu ihtiyacı hayatını kaybedenlerin doğdukları illerde defnedilmesiyle azaltabiliriz. Belki önümüzdeki 3-5 yıl içinteşkil etmeyebilir20 yıl sonra gerçekten İstanbul’da gömülecek yer bulmak çok mümkün olmayacak. Zor olacak. Buna çözüm oluşturmak gerekir. En iyi çözüm de Anadolu’ya nakli sağlamaktır. Ölenlerin yarısından fazlasının definlerini memleketlerinde yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Karayollarımız ile çalışmalarımız var. Ama hava ve demir yollarını da bunun içine katarak yüzde 32’ler de olanişlemlerimizi yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bütün bu işlemler büyükşehir belediyemiz tarafından ücretsiz yapılmaktadır. Şehirler arası çalışan 70 cenaze aracımız var. İlçe belediyeleriyle işbirliği yaparak bu sayımızı 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul’da defini azaltmak şart.

Sıradaki Haberi Oku  İranlı komutanın öldürülmesi altın fiyatlarını yükseltti

İSTANBUL’DA MEZARLIK FİYATLARI

İstanbul’da mezarlık fiyatları İBB Meclisi’nden çıkan tarifeye göre yapılıyor. Entalep Karacaahmet, Çengelköy, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan, Abdie-i Hürriyet’in de içinde bulunduğu 1. bölge mezarlıklara oluyor. Buralarda mezar yeri bulmanın bedeli 34 bin lira. İçerenköy, Pendik, Maltepe gibi 2. bölgelerde mezarlık bedeli 14 bin, Tuzla, Ümraniye, Çekmeköy gibi 3. bölge alanlardamezarlık fiyatları ise 4 bin 500 lira. Azınlık gruplarının defnedildiği mezarlık fiyatları ise 7 bin 150 TL. Dördüncü grupta mezarlıklarda yer bulmak için de 100 lira ödeme yapılması gerekiyor.

Haber Videosu

: İBB Mezarlıklar Başkanı’ndan korkutan açıklama: 20 yıl sonra gömülecek yer olmayacak