Ekonomi

İbrahim Kalına Erdoğanın Asgari ücrette jestimizi yaparız sözleri soruldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2019’unKabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, merakla beklenen asgari ücret konusunda da açıklama yaptı.

“BURADA JESTİ, ORTA YOLUN BULUNMASI ŞEKLİNDE ANLAMALIYIZ”

Kalın, “Asgari ücret konusu, bugün kabine toplantısında gündeme gelmediÇalışma Bakanımız bu konuda bir çalışma yapıyor. Bunu diğer kurumların ve ilgili tarafların bütün değerlendirmeleri alınmak suretiyle bir noktayao noktada da tabi ki Cumhurbaşkanımızın da bir değerlendirmesi olacak. Burada jesti, rakamın inmesi çıkmasından ziyade herkesin taleplerini karşılayacak bir orta yolun bulunması şeklinde anlamak daha isabetli olur. O konudaki çalışma devam ediyor şu anda.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

BU HAFTA İÇİNDE 2020 ASGARİ ÜCRET TUTARI BELLİ OLACAK

Komsiyon, dördüncü vetoplantısını bu hafta içinde yapacak. 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak asgari ücret bu toplantıda netleşecek.

Sıradaki Haberi Oku  Erzurum Atatürk Üniversitesi, Türkiyenin ilk milli ilacını geliştirdi

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ: JESTİMİZİ YAPARIZ

Başkan Erdoğan, asgari ücretle ilgili çok önemli bir açıklama yapmıştı. Cuma günü asgari ücretle ilgili bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, asgari ücretliye müjde vermişti.

Erdoğan, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalımgeldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Buna göre, bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplandı. Komisyonun gerçekleştireceği dördüncü vetoplantı ise Bakanlık’ta yapılacak. Aralık ayınınhaftasında gerçekleştirilecek toplantının sonrasında 2020 yılı asgari ücret miktarı ve AGİ açıklanacak.

Sıradaki Haberi Oku  Kuyumcular uyardı: 2020 yılında altına yatırım yapan kazanacak