1 sene önce
1 sene önce

İlker Başbuğdan Kanal İstanbul uyarısı: Montrö Boğazlar Sözleşmesini riske eder

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Habertürk TV’de gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir?” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Son günlerde gündemde olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan İlker Başbuğ, projenin Montrö bağlamında bir noktada dışkonusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin, “Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve uygulanmasının durdurulması” tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

“KANAL İSTANBUL YAPILIRSA MONTRÖ İÇİNDE DÜŞÜNEMEZSİNİZ”

Başbuğ, “Kanal İstanbul” ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Kanal İstanbul yapılınca ne olur? Dışkonusunda her fikiriolmak kaydıyla, farklı görüşler de olabilir. Farklı görüşlerin seviyeli, birbirine hakaret etmeden söylenilmesi önemli. Bu görüşlerin dikkate alınması da önemli. Dış politikada bir yanlış adım atarsanız bunu düzeltemezsiniz. 1964’de BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Kıbrıslı Rumlar temsil ediyor diye imza attık, bugün hala çözemiyoruz. Dışkonusunda farklı görüşleri dinleyelim, farklı yorumlar olabilir. Birisinin görmediği noktayı bir başkası görebilir. Dış politikada anlaşmalar biraz muğlaktır, bunların yorumlarını uzmanlardan iyi anlamak lazım. Kanal İstanbul, Montrö bağlamında bir noktada dışkonusudur. Kanal İstanbul yapılırsa ne olur? Birincisi bu konuda çok deneyimli Rıza Türmen’in bir yazısı vardı. Hazırlıklarımı yaparken o yazıdan istifade ettim. Türkiye’nin yetiştirdiği uzmanlardan birisi. AİHM’de yıllarca görev yaptı. Uluslararası hukukta tecrübeli, saygın bir insan. Kanal İstanbul yapılırsa Montrö içinde düşünemezsiniz. Montrö Anlaşması’nın dışında bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Kanal İstanbul’a yönlendirme yetkiniz hiçbir şekilde yok. Ticaret ve savaş gemilerini yönlendiremezsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Yeni yılda kış lastiği cezası 625 liradan 776 liraya yükselecek

Savaş gemilerinin geçişinde de aslında kanallar, Süveyş kanalında falan engelleme yok. 1921’de Kiev kanalıyla ilgili olarak Daimi Adalet Divanı’nın kararı var. Diyor ki, iki açık denizi birleştirenbiryolunun bütün dünyanın kullanımına adanması durumda buyolu doğal boğazlara benzerlik gösterir. Kanal İstanbul yapılırsa, dedik ki Montrö dışında ayrı biryaratıyor.

“KANAL İSTANBUL İLE KOŞULLARDA DEĞİŞİKLİK YARATIYORSUNUZ”

Peki Montrö’yü nasıl riske eder? Montrö’nüniki maddesi 28 ve 29. maddesi. 28. maddesi Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve durdurulmasıyla ilgili. Bazı maddelerin değiştirilmesiyle ilgili de 29. madde. Uluslararası hukukta birvar, koşullarda değişiklik olması. Siz Kanal İstanbul’u yaptığınızkoşullarda bir değişiklik yaratıyorsunuz. Montrö’nün dışında ayrı bir yapılanma. Koşullarda değişiklik olması durumunda taraflar bu anlaşmayaverme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip. İlgili yerlere müracat edecekler. Diyecekler ki, ‘Kanal İstanbul koşullarda değişiklik yarattı’. OMontrö’ye kaldıralım, yeni bir sistem belki. Ohaydi yeni bir konferans. Daha kötüsünü de yaratabilir. Koşullarda önemli bir değişiklik oluyor.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü

Konferansta ne olacak? Bu kritik bir konu. Montrö’de size hükümranlık ve güvenlik veren bir durumla karşı karşıyayız. Birinci tehlike Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve uygulanmasının durdurulması. Montrö’ye imza atan devletlerin uluslararası konferansa çağrılması söz konusu. Kimler o devletler? İngiltere, Fransa, Rusya, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan var. Toptan kaldırılması halinde berbat bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Egemenliğiniz riske girecek.

“DAHA İYİ ŞARTLAR MÜMKÜN DEĞİL”

Denilebilir ki, ‘daha iyi şartlar’, bu mümkün değil. 1983 Deniz Hukuku Sözleşmesi var. Rıza Türmen diyor ki, uluslararası boğazlardan geçiş rejimi kıyı devletlerine Montrö’nün verdiği yetkileri vermez. Montrö’den kazandığımız uluslararası anlaşmalarla düzenlenen Boğazlar’ın statüsünü saklı kalmasını zorla koydurduk. 83 Deniz Hukuku Sözleşmesi, uluslararası boğazlardan geçiş rejimi olan bize Montrö’nün bugün verdiğive yetkileri vermez. Ki biz bunu büyük mücadele sonucunda buradan kazanılan hakların saklı kalmasını 83 Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne koydurduk. Çünkü çok büyük risk var.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Patates ve kuru soğanın yurt dışına satışına kısıtlama getirildi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.