Ekonomi

İmamoğlu cemevleriyle ilgili soruya Diyanetin faiz kararıyla yanıt verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir gazetecinin İBB Meclisi’nde ‘cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin teklifin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmesi’ hakkındaki sorusuna Diyanet’in TOKİ evleriyle ilgilikararıylaverdi. İmamoğlu cemevleriyle ilgili teklifin reddedilmesine çok üzüldüğünü ve bu konuda mücadele vermeye devam edeceğini belirterek, “Diyorlar ki ‘Bir yerin ibadethane olup olmayacağına ilahiyatçılar karar verir.’ Hangi ilahiyatçılar,kararını veren ilahiyatçılar mı?” dedi.

İmamoğlu söz konusu soruya şu şekildeverdi:

“İstanbul halkının bir eşitlik arayışı duygusu var. Cemevlerinin ibadethane olduğu yönündeki sürecin İstanbulluların hukukunda da ‘evet böyledir’ demesi kadar manevi tatmin olamaz. Diyorlar ki ‘Bir yerin ibadethane olup olmayacağına ilahiyatçılar karar verir.’ Hangi ilahiyatçılar,kararını veren ilahiyatçılar mı? Bir inanışa sahip ilahiyatçıların bir başka inanışa sahip bir hususta karar vermesi ne kadar doğru. Alevi vatandaşlarımızın yüzyıllardır ibadethane kabul ettiği sürecin, sistemin, mabedin biçimine nasıl bir başkası karar verecek. Kaldı ki hukuksal tüm alanlarda bu kararlar verilmiş. Çok üzüldüm. Bu şansı kullanamayan iki siyasi gruba da üzüldüm. Ben bu mücadeleyi vermeye devam edeceğim.”

Sıradaki Haberi Oku  Yakaladığı dilencinin mal varlığını duyan zabıta, Allahtan kork diye sitem etti

DİYANET’İN FAİZ KARARI NEDİR?

Diyanet, “TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?” sorusuna şu cevabı vermişti:

“İslam’da faiz,olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkçaalmak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev,satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınanuygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyalprojesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar,bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı,geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarınınsahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yollaalma imkanı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrette zam pazarlığı bugün başlıyor

İKİNCİ KEZ AÇIKLAMA YAPIP AÇIKLIK GETİRMEK İSTEDİ

Diyanet’in bu açıklaması üzerine “Faize caiz” dedi haberleri medyada yer aldı. Bu gelişmeler üzerine ise Diyanet bir açıklama daha yaparak konuya açıklık getirmek istedi.

TOKİ tarafından uygulanan “sosyalprojesi” özelinde vatandaşlardan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulunun söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizinolarak haram kılındığını,veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık vebir dille belirtmiştir. Bahseprojenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan vesahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanaraksahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır.”

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Yerli otomobilden bir detay daha! Hareket ederken görüntülendi