Ekonomi

İmamoğlu, Erdoğanın Kanal İstanbul sözlerini yorumladı: Doğru bir söylem

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Kanal İstanbul için sarf ettiği “Gerekirse sunum yaparız” sözlerini yorumladı. Başkan İmamoğlu, “Sunum yapma isteği çok önemli. Çünkü, ‘Biz yaptık, yapıyoruz, bitirdik’ ya da ‘Kim isterse istemezse bizi ilgilendirmez, yapıyoruz’ söylemlerinin yanı sıra bu söylem, doğru bir söylem. Umarım yaparlar. Davet ederlerse, ben giderim” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19’uncu ilçe belediyesi ziyaretini Bağcılar’a gerçekleştirdi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve beraberindeki ilçe belediye yöneticileri, İBB heyetine sunum yaptı. Sunumun ardından İmamoğlu ve Çağırıcı ilçede incelemelerde bulundu.

“DOĞRU BİR SÖYLEM”

İmamoğlu, daha sonra gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı’nın Kanal İstanbul’a ilişkin finansman modeline ilişkin açıklamaları ve gerekirse proje ile ilgili sunum yapacağına ilişkin ifadeleri soruldu. İmamoğlu, “Birfinansman modeli tartışmasını bile yanlış buluyorum. Türkiye’nin zaten bir finansman sorunu var. Kamu kurumlarına iş yapan şirketlere sorsanız, zaten zorlukları dinlersiniz. Birinci boyutu bu. Ama dünkü söylemlerinden en sevindirici olanı, bir sunum yapma isteği. Çok önemli. Çünkü, ‘Biz yaptık, yapıyoruz, bitirdik’ ya da ‘Kim isterse istemezse bizi ilgilendirmez, yapıyoruz’ söylemlerinin yanı sıra bu söylem, doğru bir söylem. Umarım yaparlar. Davet ederlerse, ben giderim. Randevu talebimi de yineliyorum. Benim de anlatacaklarımİstanbul adına. ‘Kapılarımız herkese açıktır’ şeklinde bir söylemi dedünkü programında. Açıksa biz, o kapıya gelmek istediğimizi ilettik. Çünkü Kanal İstanbul’u, İstanbul’un en kritik sorunu olarak görüyorum. Kaderi olarak, dönüm noktası olarak görüyorum. Bizim fikirlerimizi dinleme açısından bu talebimiziiletiyoruz. Lütfen randevu veriniz, gelelim. İstanbul adına yaratacağı olumsuzlukları, bizzat biz size anlatalım” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Yıllar sonra Suriyeye ihracat yapıldı

ÇALIŞTAYA BAKANLAR DAVET EDİLDİ

10 Ocak Cuma günü Kanal İstanbul ile ilgili İBB olarak çalıştay düzenleyeceklerini dile getiren İmamoğlu bakanlartüm yetkilileriettiklerini söyledi. İmamoğlu “Sayın Cumhurbaşkanı’nıngöreceği teknik insanları da ağırlamaktan memnun oluruz. Yani Kanal İstanbul projesi, ‘Ben yaptım oldu’ projesi o-la-maz. İstanbul’un kaderidir, önemli bir husustur ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu tarz söylemlerine dönükbakışımı belirtmek isterim. Umarım amacına ulaşır tabi” diye konuştu.

“RANDEVU TALEBİMİ CUMA NAMAZINDA İLETTİM”

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı’ndan randevu talebi olduğunu hatırlatarak “Talebimi bizzat da ilettim. Bir Cuma namazında denk geldiğimizde de ilettim. Vakti zamanı geçiyor açıkçası. Çünkü 30 belediye başkanımızla Eylül ayında toplantı yaptık. Şu anda Ocak’ın ilk haftası. 4 ay geçti. Sadece o kanunla ilgili bir konuydu. Kanunla ilgili her şey kamuoyunda tartışıldı. Ama biz oturup tartışamadık. Sayın Cumhurbaşkanı yok bu işin içerisinde. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlar vardıdavet edilmedik. Birincisi bu. İkincisi; Kanal İstanbul süreci o kadar hızlı ilerliyor ki, tümüylebaktığımız bu süreçle ilgili detayları aktarmamız için de en yakın zamanda buluşmamızınolduğunu, 16 milyon insan adına bu talebi yaptığımıburadan yenilemiş olayım. Bu hafta da yazılı olarak talebimi Sayın Cumhurbaşkanı’na ileteceğim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Şırnakta iki beldede yüzyıllardır devam başlık parası geleneği kaldırıldı

“MONTRÖ, BİZİM İÇİN TEMİNAT”

İmamoğlu’na Kanal İstanbul-Montrö Anlaşması tartışmalarıyla ilgili de “Montrö bir Boğazlar antlaşması. Hem Çanakkale’yi hem İstanbul Boğazı’nı ilgilendiren geçiş haklarını elde eden, özellikle savaş gemileri gibi unsurların geçişiyle ilgili, bir nevi Karadeniz’in güvenliğini içinde barındıran gerçekten önemli ve değerli bir antlaşma. Tabi her ne kadar bu antlaşmayı yok sayan tavırlar ilk başta söylendi ise de sonradan bunun öneminin anlaşıldığını, özellikle hükümet temsilcilerinin bir kısmının dile getirmesi sevindirici. Çünkü çok önemli ve değerli bir antlaşma. Türkiye tarihi açısından neredeyse yüz yıla yaklaşıyor süresi ve bu kadar zamandır Karadeniz’de enbir sıkıntı yaşanmadı. Bu bizim için teminat. Böyle bir teminatı bertaraf edecek hiçbir uygulamanın da doğru olmayacağını düşünüyoruz. Kanal İstanbul, Montrö’yü bypassa dönüştürebilir ve sıkıntı yaratabilir. Kafada bu varsa, oÇanakkale ile ilgili de bir müdahale gerektirir ki Allah Korusun.Her iki yönüyle Allah korusun” açıklaması yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Genç girişimci, kurduğu defne yaprağı tesisi ile dünyaya açıldı

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Katıldığı bir programda gazetecilerin Kanal İstanbul ile ilgili sorularını da cevaplayan Erdoğan, finansman konusunda iki ayrı planın olduğunu söylemişti. Yap işlet devret ile ya dabütçeyle yapılabileceğini belirten Erdoğan, bu konuda gerekirse sunum yapacağını dile getirmişti.