1 sene önce
1 sene önce

İmamoğlu: Görevi 6 milyar lira borçla aldık, yılı 900 milyon lira karla kapattık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk 6 aylık dönemini düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı.

İmamoğlu’nun Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında İBB üst yönetimi, daire başkanları ve iştiraklerinmüdürleri de yer aldı. İmamoğlu, görevi 6 milyar lira borçla devraldıklarını belirterek, yılı 900 milyon lira kar ile kapattıklarını söyledi.

“MANSUR YAVAŞ’A KARŞI SÜRDÜRÜLEN İFTİRA SÜRECİNİ KINIYORUM”

Konuşmasının başında CHP’li belediye başkanlarına yönelik bir saldırının söz konusu olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu saldırı, ne yazık ki Ankara’dahaline gelmiş. Açıkçası; çok acıyla, üzüntüyle, kaygıyla izlediğimiz bir süreç. Milyonlarca Ankaralı’nınverip seçtiği, güvenini ortaya koyduğu Mansur Yavaş’a karşı sürdürülen iftira ve soruşturma sürecini buradan kınıyorum. Bu kampanyaların mutlak sonuçsuz kalacağına da inancım tamdır. Ankara’da yürüttüğü hizmet politikalarıyla, tasarruf politikalarıyla,çok başarılı uygulamaları ve görev anlayışıyla Mansur Yavaş’ın heryanında olduğumuzu, buradan bütün gücümüzle kendisini desteklediğimiziedelim. Özellikle CHP’li belediyelere yapılan bu müdahaleler, sanki güncel ve sıradan bir vakaymış gibi dile getiriliyor. Bu düşündürücü. Belediyesine müfettiş gelmemiş, hakkında inceleme başlatılmamış, hatta ‘Seçimi kazandı’ diye geçmişe dönük de incelemesi ve müfettiş taraması sıklıkla ve baskı üstüne baskı yapılmasını da kınıyorum. Yine Urla’da, seçilmiş bir belediye başkanımıza yapılan tutuklama sürecini de kaygıyla izlediğimi belirmek istiyorum. Hele hele yerine kayyum atanmasını da protesto ediyorum. İnsanların eğer terörle ilişkisiise ve terörle ilgili bir süreç denetimine tabiyse, bu ne tesadüftür ki hep seçimden sonra oluyor. Seçimden önce bunların hiçbirisi ortaya çıkmıyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Kanal İstanbul için iş makineleri çalışmaya başladı

“İŞE, 6 MİLYAR LİRALIK BORCU TESLİM ALARAK BAŞLADIK”

Sunumuna finansal alanda yaptığı çalışmalardan bahsederek başlayan İmamoğlu, yaklaşık olarak 6 milyar liralık bir borcu teslim alarak işe başladıklarınıederek, şunları söyledi:

“İş başı yaptıktan bir hafta sonra, personelimizin maaşlarını ödeyecek paramız yoktu kasamızda. Bizden önceki yönetimin yaptığı bütçeye göre, yıl sonuna kadar 7,9 milyar liralık da bir büyük bütçe açığı devraldık. Yani 6 milyar liralık vadesi geçmiş borç ve artı,sonuna kadar da 8 milyar liralık da bütçe açığı. Yani işbaşı yaptığımız 26 Haziran’da, İBB’de toplamda 14 milyarlık birdelik devraldık. İlk altı ayımızda öncelikle işte bu 14 milyar liralık açığı yönettik. Üstelik İBB’nin ve bağlı şirketlerinin gelirlerinde de ekonomik kriz yüzündenbir gerileme yaşanmışken. Üstelik, bize ödenmesi gereken 1 milyar liranın üstünde Maliye Bakanlığı payı, bize ödenmek yerine Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde, bizden önceki yönetime kullandırılmış ve kasa bize teslim edilmiş olmasına karşın, biz, bu büyük krizi, bu devasa finansal açığı yönettik. Yönetmekle de kalmadık, 6 ayın sonunda vadesi geçmiş borçlarda neredeyse artış da olmadı”

Sıradaki Haberi Oku  E-ticarette daha güvenli alışveriş dönemi başlıyor

“900 MİLYON LİRA KAR İLE BU YILI KAPATIYORUZ”

İBB iştiraklerinin ihalelere girmesiyle 900 milyon lira kar edildiğinieden İmamoğlu, “İştiraklerimizin ihalelere girmesi sonucu, başkalarının şirketlerine 400 milyon liraya ihale edilen işleri, 200 milyon liraya belediye iştiraki şirketlerimiz yapar hale geldi. İlk altı ayda iştiraklerdeki bu fotoğrafıçevirdik. Bu da çok büyük başarı. Hizmette devamlılığı sağladık. İGDAŞ hariç, iştiraklerimizde yaklaşık 500 milyonlukyarattık vegeçirdik. İGDAŞ ile900 milyon lira gibi bir kar ile bu yılı kapattığımızı müjdelemek isterim” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.