slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İmamoğlundan kamu bankalarına eleştiri: Kamu bankaları mesafeli durdu, metro çalışmaları için dışarıdan kredi bulduk

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’nda, aralarında İstanbul’da görev yapan yabancı ekonomi gazetecilerinin de bulunduğu basın mensuplarıyla bir araya geldi. Paris, Kopenhag, Strasburg, Berlin ve Londra’ya yaptığı ziyaretleri değerlendiren İmamoğlu, temaslarında muhataplarının kendisiyle ilgili merak ettikleri iki konunun bulunduğunu kaydetti.

Yurtdışından kredi alma gerekçesini açıklayan İmamoğlu, “Kamu bankaları mesafeli durdu, metro çalışmaları için dışarıdan kredi bulduk.” dedi.

Ekrem İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Birincisi ‘Ekrem İmamoğlu’nun merkezi hükümetle ilişkileri nasıl ve önünüzeçıkarıyorlar mı?’ sorusu. Diğeri de ‘Türkiye-Avrupa ilişkileri nereye gidiyor? Türkiye Avrupa’dan uzaklaşıyor mu?’ diye duydukları endişeyi ve bu soruyu dile getirdiler. Yaptığım her konuşmada Avrupa’nın Türkiye’nin bir parçası, Türkiye’nin de Avrupa’nın bir parçası olduğunu dile getirdim. Eğer ortada birvarsa taraflar önce ‘bu sorunun doğmasına ben nasıl katkı yaptım?’ diye kendisine sormalı diyeettim. Bugün Türkiye ve AB arasında sorunlu bir dönem yaşıyorsak bunda her iki tarafın da bir payı olduğu bir gerçek. Oradaki her toplantıda Suriye ve sığınmacılar konusu gündeme geldi. Etkin olması gereken Avrupa’nın Türkiye’yi bu konuda yalnız bıraktığını dile getirdim. Merkezi hükümetle ilişkilerin normalleşeceğine inandığımı ve normalleşmesi gerektiğini özellikle dile getirdim.”

Sıradaki Haberi Oku  İBB Başkanı İmamoğlu Şehrin en önemli riski deprem deyip uyardı: Ürkmeli ve korkmalıyız

KAMU BANKALARININ YÖNETİCİLERİNİ KINADI

Boğaziçi İmar Kanunu taslağı ile ilgili yöneltilen soruyu yanıtlayan İmamoğlu, İstanbul’da merkezive kuruluşların halkın onayını almadan ellerindeki yetkiyi kullanarak yaptıkları işlere karşı hukuki mücadele vereceklerinietti.

İmamoğlu,bankalarından kredi kullanamadıkları için borçlanma yetkilerini Türkiye’nin özel bankaları ve bazı yabancı bankalar üzerinden karşıladıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu çok acı. Bu sadece İBB’ye değil, özellikle -11 Büyükşehir Belediyesi ile sık sık bir araya geliyoruz- aynı tutum ve davranış o belediyelerimizde de büyük oranda var. Bu kadar etkin cari işlem yaptığımız birkurumunun biri, başkakurumuna finans kabiliyetlerini açmak zorundadır. Eşit davranmak zorundadır. Ben bu tavır ve davranışı gösteren, akıl tutulması yaşayan yöneticileri de buradan kınıyorum.”

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğanın katıldığı Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattının ilk kaynak töreninde gözler İmamoğlunu aradı

Geçmiş döneme göre gelir-gider dengesinde belediyenin ne durumda olduğu şeklindeki soruyu yanıtlayan İmamoğlu, Türkiye’de vergi gelirlerindeki düşüş ve piyasanın daralmasının kendi gelirlerinin de düşmesine yol açtığını, kayıpları engellemek ve gelirleri artırmak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Deutsche Bank’la yapılan kredi antlaşmasının miktarı,oranı ve şartlarıyla ilgili sorulara İmamoğlu, “Kredilerle ilgili detay vermek her ikiaçısından da çok doğru değil. Bunlardeğil. Eksik bir envanterle buradaetmek istemiyorum. Deutsche Bank’ın 110 milyon euro olduğunu biliyorum. Euro bazlı olduğunu da biliyorum.” karşılığını verdi.

KAYYUM ATAMALARI

İmamoğlu, “Kayyum atamalarına karşı çıkmıştınız. Karşı çıkmaya devam ediyor musunuz? CHP’yeveren Kürt seçmenlerkırıklığından bahsediyorlar. Bunun için bir mesajınızmı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Sıradaki Haberi Oku  Milli Piyangonun büyük ikramiyesi Bursa İnegöle çıktı! Bilet bir AVMden alınmış

“Kayyum konusundaki fikrimiz net, kayyuma karşıyım. Bunu her yerde söylemeye devam ediyorum. Hukuk sistemi içerisinde ve İBB Başkanı olarak bunu her gün dile getirebilecek birisi değilim. Bu siyasi birve bunu Ankara’da dile getirmesi gereken insanlar var. Getiriyorlardır, getireceklerdir. Bu şekilde kayyum Türkiye’nin demokrasisineverir. Beni takip eden hiçbir Kürt vatandaşımla hiçbir sorunum yoktur. Ben onların meseleleriyle ilgilenmeye devam ediyorum.”

Kaynak: Euronews.com

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri