Ekonomi

İmamoğlunun Hazineden onay alamadıkları için başlatamadıklarını söylediği metro projelerinin detayları belli oldu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kredi buldukları halde Hazine onayı alamadıkları için başlanamadığını açıkladığı 3 projenin; Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan- Hastane hattı olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı’na metro çağrısı yapan İmamoğlu, “Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş” dedi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaptığı açıklamada İmamoğlu’nun iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2 yıl önce durdurulan metro hatlarını harekete geçirmek için başlattıkları çalışmalar kapsamında kredi buldukları 3 hat için Hazine’den istedikleri onayı alamadıklarını açıkladı.

“HAZİNE ONAYI GEREKİYOR”

Sözcü’nün haberine göre; Cumhurbaşkanı’na metro çağrısı yapan İmamoğlu, “Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi. Reddedilmese, biz o kredi imkanlarıyla metro hatlarını çok hızlı harekete geçirebileceğiz. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Tanıtımına saatler kala yerli otomobilin iç görüntüsü paylaşıldı

BOSTANCI-DUDULLU METROSU

İmamoğlu’nun Hazine’den kredi onayı alamadığı hatların başında Bostancı – Dudullu arasını 21 dakikaya indirecek olan 14.3 kilometre uzunluğundaki Dudullu-Bostancı metro hattı geliyor. Yüzde 70’i tamamlanan ve 13 istasyondan oluşan metro hattının maliyeti 558 milyon euro artı KDV olarak açıklanmıştı.

İmamoğlu, 2018 yılının ekim ayından beri duran hat için 200 milyon euro artı KDV gibi bir finansmana ihtiyaç duyulduğunu belirtmiş “Buranın yatırım planı izni daha yeni çıktı.

2020’nin ilk haftalarında onaylanıpedilmesini bekliyoruz. Akabinde finansman çalışmalarımız sürecek” demişti. Ancak ocak ayının ilk haftasında gereken onayın alınamadığı ortaya çıktı.

10 KM’LİK HALİÇ HATTI

İmamoğlu’nun Hazine’ninvermediğini söylediği diğer hat ise 10 km’lik Alibeyköy-Eyüpsultan-Eminönü tramvay hattı.

Sıradaki Haberi Oku  2020 model otomobillerin fiyatı uçtu, vatandaşlar 2. el oto pazarına akın etti

Eminönü otobüs durakları alanından başlayan güzergah, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp-Teleferik, Eyüp Devlet Hastanesi, Silahtarağa İstasyonu ile Sakarya Mahallesi İstasyonuna Haliç kıyısından geçerek, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy metro İstasyonu ile devam edip ve Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonundabuluyor.

Geçtiğimiz haftalarda hattın şantiyesinde inceleme yapan İmamoğlu, “Ek kaynak konusunda çalışıyoruz. Burayı 2020’ye hazır etmek istiyoruz” demişti.

YENİDOĞAN-HASTANE HATTINA DA ONAY YOK

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı bağlantılı Yenidoğan- Hastane Hattı da kredisine Hazine’ninvermediği hatlar arasında yer alıyor.

6.95 kilometrelik hat Hastane, Sarıgazi, Aydınlar, Güngören, Taşdelen, Yenidoğan istasyonlarından oluşuyor.

BAKANLIK İMAMOĞLU’NU YALANLAMIŞTI

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun metro hattı inşası için Bakanlığa yapılantalebinin reddedildiği iddiasını yalanlamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Bu yıl ocak ayında, İBB’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da reddedilmiş herhangi bir kreditalebi olmamıştır” açıklamasını yapmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  TMSFden Cem Uzanın oteliyle ilgili açıklama: Otelle ilgili bir tasarrufta bulunmadık

Haber Videosu

: İmamoğlu’nun Hazine’denalamadıkları için başlatamadıklarını söylediği metro projelerinin detayları belli oldu