1 sene önce
1 sene önce

IMFden kritik uyarı! Küresel ekonomik kriz bekleniyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü Kristalina Georgieva olası bir uluslararası kriz uyarısında bulundu. IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva, dünyayı yeni bir küresel ekonomik krizin beklediği uyarısı yaptı. Finans sektöründeki eşitsizlik ve istikrarsızlığın yayılmasına bağlı olarak yeni bir büyük buhranın kapıda olduğunu iddia etti.

BÜYÜK ÖLÇÜDE GELİR VE SERVET EŞİTSİZLİĞİ REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

Georgieva,20 yılda ülkeler arasındaki eşitsizliğin küresel olarak azaldığını, ancak ülkelerdeki iç eşitsizliğin pek çok ekonomik parite üzerinden artmaya devam ettiğini belirtti. Büyük Britanya’da, enyüzde 10’luk topluluğun, ülkedeki en yoksulların elinde bulunanservetin yüzde 50’sinden daha fazlasınıettiğini de bu duruma örnek olarak gösteren IMF direktörü, büyük ölçüde gelir ve servet eşitsizliğinin tarih boyunca rekor seviyelere ulaştığının OECD tarafından da gözlenmekte olduğunu belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  İş yapmakta zorlanan turkuaz taksiler, sarıya geçmek için İBBye gitti

IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva

“BU EĞİLİM BİZE BÜYÜK BUHRANI HATIRLATIYOR”

Georgieva, Washington’daki Petersen Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıma endişe verici bu eğilim bize 20’nci yüzyılın ilk bölümünü (büyük buhran) dönemini hatırlatıyor. Teknoloji ve entegrasyonun birleşik güçleri ilk altın çağına,yirmili yıllara vefinansal felaketeolmuştu” hatırlatmasını yaptı.

ABD’de 19’uncu yüzyılın sonundaki ekonomik ve demografik patlama dönemlerine Altın Çağ deniyordu. İç savaştan sonra başlayanyirmili yıllar daha sonra yerini büyük ekonomik buhranlara, ardından da dünya savaşlarına sürükledi.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.