1 sene önce
1 sene önce

İngiltere, Almanya ve Fransa liderlerinden ortak İran açıklaması: Daha fazla şiddet istemiyoruz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ortak açıklamasında, bu ülkelerin diğer Avrupalı müttefiklerleortak güvenlik çıkarlarını paylaştığı belirtildi.

Bunlardan birinin de nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve İran‘ın asla nükleer silah geliştirmemesini sağlamak olduğu kaydedilen açıklamada, bu kapsamda Tahran’ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (JCPOA) önemli bir rol oynadığına işaret edildi.

ABD ANLAŞMADAN ÇEKİLMİŞTİ

ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden duyulan endişenin dile getirildiği hatırlatılan açıklamada, geriye kalan Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere’nin JCPOA’yı koruma kararlılığını gösterdiği kaydedildi.

İran’ın anlaşma kapsamındaki taahhütlerine tam uymasının önemine dikkat çekilen açıklamada, Tahran’ın Temmuz 2019’dan bu yana attığıadımlardan duyulan endişe vurgulandı

Sıradaki Haberi Oku  Fatih Erbakandan asgari ücret tepkisi: Kabul etmemiz mümkün değil

Bu adımlarınçevrilmesi istenen açıklamada, ayrıca İran’ın nükleer programı için uzun vadeli bir çerçeve belirlenmesi gerektiği belirtildi.

“MÜTTEFİK VE ORTAKLARIMIZIN GÜVENLİĞİNE BAĞLILIĞIMIZ DEĞİŞMEDİ”

Son olayların, Tahran’ın bölgede istikrarı bozucu rolünü gösterdiği, bunlara İran Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı Kudüs Gücü’nün faaliyetlerinin deolduğu vurgulanan açıklamada, “Bölgedeki müttefiklerimizin ve ortaklarımızın güvenliğine olan bağlılığımız değişmedi” ifadesi kullanıldı.

“DİPLOMATİK YOLLAR ELE ALINMALI”

İran’ın istikrarı bozucu bölgesel faaliyetleriyle ilgili endişelerin diplomatik yollarla ele alınması gerektiğiedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugünkü mesajımız açık. JCPOA’ya ve onu korumaya olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. İran’ı anlaşmaya aykırı tüm tedbirlerialmaya ve (anlaşmaya) tam olarak yeniden uymaya, dahaşiddet eyleminden veya silahların yayılmasından kaçınmaya çağırıyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Erdoğan: Kanal İstanbulu gerekirse milli bütçeyle de yaparız

Bölgenin istikrarını korumak için İran’la çalışmaya hazır olunduğu bildirilen açıklamada, ayrıca Ukrayna uçağının düşürüldüğünün kabul edilmesinin ardından atılacak adımlar konusundaçalışma sözü verildi.

İRAN ANLAŞMAYI 5 OCAK’TA ASKIYA ALDI

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington’u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunuetmişti.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.