Ekonomi

İş yapamadığını söyleyen minibüsçüler lüks taksiciliğe talip oldu

İstanbul‘da işlerinin azaldığını iddia eden minibüs esnafı, kentteki 1.000 minibüsün lüks taksiye çevrilmesi içinbekliyor.

Gebze Harem Minibüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz, şehirdeki toplu taşıma tercihleri ve kullanımınıniçerisinde değiştiğini anlatarak, minibüsçü esnafınıngünler yaşadığını anlattı. “Hermetro ya da tramvay oldu. Minibüsçüler olarak iş bulamıyoruz” diyen Yılmaz, kentteki 6 bin 460 minibüsçünün yaklaşık 2 bininin iş bulamadığını söyledi.

Yılmaz, “Bir duraktaki 9 minibüsün hepsi hizmet verdiğinde tüm arkadaşlarımızın işi düşüyor. Hiçbiri evine ekmek götüremiyor. Bunun en az 3’ünü durakta bekletiyoruz ki herkes evine ekmek götürebilsin. Çünkü hepsi çalıştığıboş gidip geliyorlar. Yeterli yolcuyu hiçbiri alamıyor.” dedi.

“YOLCU SAYISINDA YÜZDE 80’LİK GERİLEME OLDU”

Minibüs yolcusu sayısındayıllarda yüzde 80’lik gerileme olduğunu dile getiren Yılmaz, “Her geçen gün yolcu kaybına uğrayan minibüsçülergünler yaşıyor. Kartal-Pendik-Kadıköy metrosu, Marmaray, hızlıve daha çok sayıda raylı sistem yapıldı. Şehir trafiğine ve yolcu taşımacılığına katkı sunan projelere karşı değiliz ancak, minibüsçü esnafının da bu dönüşümden nasibini almasını istiyoruz” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Pasaport, ehliyet harcı, trafik cezaları, yurt dışından getirilen cep telefonları için zam oranı belli oldu

“BİN MİNİBÜSÜN LÜKS TAKSİYE ÇEVRİLMESİNİ TALEP ETTİK”

İstanbul’da taksi yetersizliği bulunduğunu savunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’damanada taksi ihtiyacı var. Taksi sayısı halen yıllar önceki gibi 17 bin 395. Bu sayı taksi yolcusunaveremiyor. Bu nedenle de sürekli korsan taksicilik yapılıyor. Taksiciler daha Uber’den kurtulmadan yeni korsan taksiciler çıktı. Minibüsçüler olarak bu açığı kapatmaya talibiz. İlgili esnaf odalarımız bu konuda ortak karar alarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine iletti. Çok sayıda esnaf odasının ortak kararını, birlikten, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne iletmesini talep ettik. Şehirdeki 1.000 minibüsün lüks taksiye çevrilmesini talep ettik. Yetkililerin vereceğiyanıt minibüsçü esnafını sevindirecektir.”

“BİZ KORSANIN DA ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Kimsenin ekmeğinin peşinde olmadıklarını sadece bir ihtiyacavermek istediklerini kaydeden Yılmaz, “Zira şehirde bir lüks taksi ihtiyacı var. Bu karşılanmadığı sürece de korsana çözüm bulunamıyor. Korsan taksiciler artık internet üzerinde sayfa bile açıyor. Bunu taksiciler de herkes de biliyor. Biz bu korsanın da önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  8 yaşındaki milyoner Youtuber, 26 milyon dolar kazanarak bu yıl da Youtubeun en çok kazananı oldu

Ramis Yılmaz, minibüsçülerin zaten “profesyonel olarak” toplu taşımacılık yaptığını, lüks taksi işinin de üstesinden geleceğini aktararak, 1.000 minibüsçü lüks taksiye geçtiğinde sorunlarının azalacağını söyledi.

Yılmaz, sözlerini, “Belediyedenyanıt aldığımızda taksiciler korsandan kurtulacak, minibüsçüler de evine ekmek götürebilecek” diye tamamladı.

Kaynak: AA