1 sene önce
1 sene önce

İstanbul Havalimanında pankartla yolcu karşılama dönemi sona erdi

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, güvenlik komisyonunda alınan karar gereğince, bugünden itibaren terminalde pankart kaldırarak yolcu bekleme uygulamasının sonlandırıldığını duyurdu.

Şanlı, gazetecilere açıklamasında, turistlerin aktarılması ve transferinde en önemli misyonunun havalimanlarına düştüğünü, İstanbul Havalimanı’nda dahaveodaklı bir merkez inşa etmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yolcuların terminal çıkışında kargaşayla karşılaşmamaları için “meeting lounge” bölümlerini hizmete aldıklarını kaydeden Şanlı, şunları söyledi:

“Buraya gelen kişi karşıdanbeklediğini bilmiş olacak. Yolcu ismi belirttiğinde misafiriyle buluşup yoluna devam edecek. Böylece müşteri geldiğinde ‘Beni kim, nerede karşılayacak?’ gibi tedirginlikleri de bir nebze yok etmiş bulunuyoruz. Korsan faaliyetleri engellemek noktasında ‘meeting lounge’ önemli misyonedecek. Ülkemizde turizmin gelişmesiyle hanutçuluk adıylagösteren, çok da şık olmayan davranışları engelleme noktasında bize güç katmış olacak.”

Sıradaki Haberi Oku  Yerli otomobille ilgili dikkat çeken araştırma! Satın almak isteyenlerin oranı yüzde 89

“KARŞILAYICILAR 31 MART’A KADAR BİR ÜCRET ÖDEMEYECEK”

Uygulamanın hazırlığının 3 ay sürdüğünü,süresiyle yolcuların alışması kapsamında bazı hazırlıklar yapıldığını belirten Şanlı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile degörüşmelerin yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Güvenlik Komisyonu’nda alınan karar gereğince, 31 Aralık’tan itibaren artık elinde pankart kaldırarak,bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız. Karşılayıcılar 31 Mart’a kadar bir ücret ödemeyecek. Ondan sonrasında da ticaret amaçlı değilburadaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak. Onun dışında gelen kişi,karşılayacağını biliyorsa, yani bir vatandaşımız annesi, babasını, arkadaşını, yakınını karşılayacaksa onlar da ilerideki buluşma noktalarında ya da burada kenarda bekleyerek, karşılayabilirler veya buradaki hizmetlerden yararlanabilirler. Birvarsa buna uyma ve uymama noktasında belli yaptırımlarımız olacak. Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak addedeceğiz. Bununla ilgili yapacağımız eylemleri ilgili kanunlar kapsamında tedrici olarak arttırmış bulunacağız.”

Sıradaki Haberi Oku  2 milyon TL verdikleri 40 odalı mağarasını satmadı

“HANUTÇULUKLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Şanlı, ticari amaçlı karşılama yapmayan bir kişinin pankart gösterme ihtiyacı hissetmeyeceğini, bunun üzerinden hanutçuluk faaliyetine ise asla müsaade etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Deniz Engin de hanutçuluğa karşı etkin mücadele etmeye devam edeceklerini kaydederek, 2019’da 5 bin 600 kişiye hanutçulukla ilgili idari yaptırım uyguladıklarını vurguladı.

Engin, “Ayrıca, 3 iş yerine kapama cezası getirdik. Bunun dışında da yabancı uyruklu 82 kişiyi hanutçuluktan işlem yaparak, İl Göç İdaresine teslim ettik. 2020’de de hanutçulukla mücadelemiz devam edecek.” dedi.

İSİMLERİ EKRANDA GÖRÜLECEK

İGA Havalimanı’ndan alınan bilgiye göre, yeni düzenleme gelen yolcu kapısı önünde görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak.

Yolcularını karşılamak isteyen profesyoneller ile acenteler, meeting lounge alanına gelerek, karşılamak istedikleri kişilerin adını görevlilere bildirecek. Uygulama 31 Mart’a kadar ücretsiz olacak. Bu tarihten sonra da operasyonel maliyetleri karşılamak amacıyla cüzipolitikası uygulanacak.

Sıradaki Haberi Oku  İş yapmakta zorlanan turkuaz taksiler, sarıya geçmek için İBBye gitti

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.