Ekonomi

Kadına şiddete tepki amaçlı yaptıkları zırhları kızlarının çeyizlerine koyacaklar

Tokat‘ta Gönüllü Turizm Elçileri tarafından kentte kadınlara yönelik zırh yapım kursu açıldı. Gönüllü Turizm Elçisi Fatma esin Tuna, yaptıkları zırhları genç kızların çeyizlerinde sergileyeceklerini söyledi.

Kent merkezinde kendilerini Gönüllü Turizm Elçileri olarak isimlendiren birkadın, emekli olduktan sonra Osmanlı dönemine ait zırh yapan Sami Erçin’den zırh yapımını öğrenmek için kurs almaya başladı. 2,5 ay sürecek olan zırh yapımını öğrenmek için kursa katılan kadınlar, yaptıkları zırhları, çeyizlerin yanına kızlarına olan desteğini temsilen sembolik olarak koyacak.

“ÇEYİZLERE ARTIK ZIRH DA KOYACAĞIZ”

Gönüllü turizm elçisi Fatma Esin Tuna, “Kadına yönelik şiddetle ilgili haberleri izledikçe hepimiz çok üzülüyoruz. Tokat’ta bu yıl bir yenilik yaptık. Tokat Gönüllü Turizm Elçileri olarak bir kurs başlattık. Kursumuz 2,5 ay sürecek. Kadınlarımız ilezırh örmeyi öğreneceğiz. Biz normalde gelinlik kızlarımızın çeyizine dantel, iğne oyası işlemeleri yaparızçeyizlere artık zırh da koyacağız. Mesajımızda şu olacak, bir kadını sadece demirden ibaret bir zırh korumaz. Kadının zırhı ailesidir, eğitimidir bir de yasalardır. Biz aileler olarak gelin ettiğimiz kızlarımızın herzırhıyız. Yasalarımız da onları en iyi şekilde koruyacak. Aileler kızlarına en iyi eğitimi vermek zorunda. Hem kız hem erkek çocuklarında eğitim çok önemli. Erkek çocuklarını bir beyefendi gibi yetiştirmeliyiz. Zırh yapımını öğrenmek için eğitimlerimiz başladı. Biraztabi, dantel yapmaya alışan ellerin demir bükmesi birazoluyorhanımlarımız yapıyorlar. Çok da istekliler. Düğün sezonu başladığında da çeyizlerin yanına yaptığımız zırhı da koyacağız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  TOGG, yerli otomobilin markalaşma süreciyle ilgili bir video yayınladı

“TORUNUMUN ÇEYİZİNE KOYACAĞIZ”

Halk Eğitim Merkezinde Giyim Öğretmeni olan Ayşe Urfalıoğlu torununa zırh örmek için kursa katıldığını belirterek, “Torunumun çeyizinde dantelin yanı sıra zırh da bulunacak” ifadelerini kullandı.

“KIZIMA ÖRECEĞİM”

Ev hanımı Rukiye Uzun ise “Kursa kızıma zırh örmek için katılıyorum. Seneye kızım üniversite okuması için başka bir şehre göndereceğim. Üniversite öğrencilere yapılan şiddete tepki için ördüğüm zırhı kızımın valizine koymayı düşünüyorum” dedi.

“HER ZAMAN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Zırh yapımının aşamalarını uygulamalı olarak kadınlara anlatan Sami Erçin, “Kadınlarımızın sabırları çoktur, onun için de bu işi öğreneceklerinden eminim. Ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. 40 bin halkayı teker teker elimde diziyorum. Halkaları dizerken hata olmayacak. Türkiye’de benim yaptığım şekilde zırh yapan başka kimse yok. Ben Osmanlı’nın ördüğü şeklin aynısını örüyorum. BuHz.Davut’un mesleği. Bizler de herkadınlarımızın yanındayız” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Havalimanında 800 bin lira değerinde kunduz postu ele geçirildi

Kaynak: DHA