Ekonomi

Kanal İstanbul güzergahında yer alan arsaların fiyatları yüzde 20 arttı

Kanal İstanbul projesinin yapılması kamuoyunda tartışılırken, bölgede arsa fiyatları yükselişe geçti. Projeylearsa fiyatlarında yüzde 20 artış yaşandı. Arsa satınvatandaşlar ise Kanal İstanbul’un yapılmasını bekleyip ellerindeki arsaları satmak istemiyor.

Kanal İstanbul projesinin en önemli kısımlarından olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergah yakınlarında arsa fiyatları yükselişe geçti. Başakşehir civarlarında tapuvatandaşlar ise Kanal İstanbul’un yapılmasını bekliyor. Güzergahın bazı yerlerinde gecekondu ve tapusu olmayan evler bulunuyor. Arsa satınvatandaşlar ise Kanal İstanbul Projesinin yapıldıktan sonra arsalarını satmayı bekliyor.

BAZI VATANDAŞLAR MANZARA SEYRETMEK İSTİYOR

Bazı vatandaşlar ise satın aldıkları arsalarayapıp Kanal İstanbul manzarası seyretmeyi istiyor. İstanbul için hayati öneme sahip olan Kanal İstanbul Projesinin yapılacağı olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergah havadan görüntülendi. Küçükçekmece gölü bitimi ile Sazlıdere Barajı arasındaki yaklaşık 6 kilometre olan kısmı projenin en önemli kısımlarından. Kanalın geçeceği güzergahta tır garajları, gecekondular bulunurken bir çok alanda sazlıkların içerisinde yer alıyor.

Sıradaki Haberi Oku  12 mango ağacından 45 bin lira para kazandı

“ARSA FİYATLARINDA YİNE YÜKSELME OLDU”

Başahşehir’de emlakçılık yapan Nevzat Otay, “30 yıldır bu civarda emlakçılık yapıyorum bölgede arsa fiyatlarında çok gelişme olduğunu görmedim. Kanal İstanbul projesi ortaya çıktı, arsalar bin lira ise bin 200 liraya çıktı. Kanal İstanbul projesi ilk çıktığı günlerde arsa fiyatları bir yükselme gösterdi ancak sonrasında düştü. Şu anda arsa fiyatlarındabir yükselme oldu. Çoğu vatandaş bütçesine göre yatırım amaçlı arsa alıyor daha imara açılmadığı için satılan yerler” şeklinde konuştu.

“YAPILAN KANALI BEN SEYRETMEK İSTİYORUM”

Ev yapmak için arsa almayı düşündüğünüden Metin Çiftçi, “Bir arsa almak için emlakçıya geldim. Ailemleoturacağım biryaptırmak için arsa lazım. Kanal İstanbul projesinin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz, ülkemiz için çok faydalı ve önemli bir proje. Bizim arsalarımız yabancılara verilirse bizim için kötü olur, yapılan kanalı ben seyretmek istiyorum. Vatandaşların elinde 100- 150 metrekarelik arsalareğer TOKİ buraya gelirse vatandaşların memnun ederekyapması gerekiyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Varanktan yerli otomobil yorumuna esprili yanıt: Böyle temenni mi olur

Projeninuzunluğu 40- 45 kilometre olması bekleniyor. İstanbul Boğazından geçen tankerlerin oluşturduğu riskin, proje sayesinde ortadan kaldırılması hedefleniyor.