1 sene önce
1 sene önce

Karadenizin gözdeleri Uzungöl ve Ayderde kentsel dönüşüm başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı turizm merkezleri Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl ile Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm projesini başlatıyor. Uzungöl ve Ayder’dehafta başlayacak kentsel dönüşümle altyapı ve ulaşım sorunları çözülecek,kirliliği tartışmaları ise ortadan kaldırılacak.

KAÇAK YAPILAR TURİZM MERKEZLERİNİ BOZDU

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalardabarışına aykırı kaçak yapı yıkımlarının ardından turizm merkezleri için harekete geçiliyor. Trabzon’un Çaykara ilçesinde Karadeniz’in gözde turizm merkezlerinden Uzungöl’de, otel, pansiyon ve iş yeri sayısının her geçen gün artış göstermesi, bölgede uzun süredir devam edenkirliği sorununu da artırdı. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Uzungöl’de, artansorununa zamanla çözüm bulunamadı.

Son dönemde, Körfez ülkelerinden gelen turistlerin yoğungösterdiği Uzungöl’de, yapı sayısının plansız şekilde çoğalmasıyla birliktekirliliğindeki artış tavan yaptı. Uzungöl’de, yıkım kararı bulunan 862 kaçak yapı sahibi,barışından yararlanmak için başvuru yaptı.

BAKANLIK HEYET GÖNDERDİ

Başvurulardaki incelemelerde, Uzungöl’dekibarışınaolmadığı tespit edilen 118 yapının yıkımına karar verildi. Yapıları yıkılacak olan işletme sahipleri, aralarında sivilkuruluşu temsilcilerinin de yer aldığı heyetle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. İşletme sahipleri, bakanlık tarafından oluşturulacak heyetin Uzungöl’e gelip, yıkımı planlanan yapılarda inceleme yapmasını talep etti.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar haftaya yükselişle başladı! İşte son durum

Talep üzerine, bakanlıkça oluşturulan heyet, geldiği Uzungöl’de incelemede bulundu. Yapılan incelemeler sonucu hazırlanan yeni planlamayla; 118 yapının 17’sinin bazı katlarının kısmi olarak tıraşlanması kararlaştırıldı. 6 binada ise imara aykırı herhangi birsöz konusu olmadığı için yıkıma gerek duyulmadığı belirlendi. Böylecebarışına aykırı olarak tespit edilen 112 yapıdan 17’si tıraşlanacak, kalan yapılar ise yıkılacak. Uzungöl’de yıkımların ardından kentsel dönüşüm uygulanacak.

YENİ AYDER GELİYOR

Ayder Yaylası’nda, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde, 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlandı. Yeni projeyle otopark, otel ve pansiyon alanları, seyir terasları, günübirlik eğlence alanları, çadır ve kamp bölgeleri ile giriş- çıkış noktaları belirlendi. Yaylaya ulaşanlar, doğaya uyumlu 1800 kapasiteli katlı otoparka araçlarını bıraktıktan sonra seyir terasına varacak. Ziyaretçiler, buradaki trambüslerle yayla merkezine ulaşacak. Ulaşım sorununa çözüm olarak yaylanın alt kodunda çift yönlü yeni yol yapılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğandan İmamoğluna zehir zemberek sözler! Su ve süt üzerinden vurdu

Ayder Yaylası ve civardaki Ausor, Hüser ve Kavron yaylalarına gitmek isteyenler, bu yolu kullanacak. Yaylaya araç girişi sınırlandırılacak. Yaylada dikey yerine en2 katlı yatay yapılar inşa edilecek. Uygulanacak yeni modelle altyapı ve ulaşım sorunlarının çözüleceği turizm merkezlerinde ‘imar kirliliği’ tartışmaları dabulacak. Ayder Yaylası’nda uygulayacak proje kapsamında ilk olarak 1800 araçlık otopark ile termal kaplıca oteli inşa edilecek.

ERDOĞAN, “AYDER’İ KİRLETTİK, REZİL ETTİK” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017’de katıldığı AK Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda,kirliliği tartışmaları ile gündeme gelen Ayder Yaylası ile ilgili, “Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşkabiz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım” demişti. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine bölgede kaçak yapılarla ilgili yıkım kararları alınarak mücadele başlatılmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Beyaz eşya devi Whirlpool, İngilterede 500 bin çamaşır makinesini geri çağırdı

UZUNGÖL TURİZM MERKEZİ

Çaykara ilçesine 20 kilometre mesafede bin 250 metre yükseklikte yerve eşsiz doğal güzellikleri ile Doğu Karadeniz’in gözde turizm merkezi olan Uzungöl, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 500 bin metrekare alana sahip olan göl, alabalık ve sazan balıklarınasahipliği yapıyor. Uzungöl’ün 10 kilometre güneyinde 3 bin metre yükseklikteki Holdizon Dağları’nda, Balıklıgöl çevresinde yaya yürüyüş yapılabiliyor, vahşi doğa şartlarında yaban hayatı izlenebiliyor.

AYDER TURİZM MERKEZİ

Ayder yaylası, 1350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı bulunuyor. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor. Yaylada trekking, cip safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi de yapılıyor.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.