1 sene önce
1 sene önce

Katar, Libyanın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı

Katar, Libya‘nın doğusundaki Zuveytine petrol ihraç limanının durdurulmasını şiddetle kınadı. Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ülke halkının servetleri Libya halkının mülküdür. Hiçbir tarafın bunun geleceğiyle oynamaya ya da bir baskı unsuru olarak kullanmaya hakkı yoktur” ifadeleri kullandı. Hafter güçlerinin Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne düzenlenen saldırının “Devletin meşruiyetine karşı çıkan silahlı gruplar”ın açtığı bir savaş olarak tanımlandığı açıklamada, çatışmalar nedeniyle yurtlarından ayrılmak zorunda kalarak göç edenlerin suçsuz insanlar olduğu vurgulandı.

BM’YE ‘SORUMLULUKLARINIZI YERİNE GETİRİN’ ÇAĞRISI

Açıklamada, uluslararasıve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine Libya’da kanuna karşı çıkan silahlı grupların tümününedilmesi ve cezalandırılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısı yapılarak, “Libya’da çözümün başlangıcı, siyasi sürece dönüş vemuvafakat yoluyla devletin askeri ve sivil kurumların oluşturulması yönünde çalışmayla mümkün olur” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  Securitas Başkanının asgari ücret artırılsın önerisine Türk-İşten yanıt geldi

NE OLMUŞTU?

Libya’nın doğusundaki darbeci asker Halife Hafter’i destekleyen yüzlerce kişi, cuma günü ülkenin doğusunda petrol ihracatı yapılan Zuveytine limanına baskın düzenleyerek oradaki görevlilerden çalışmaları durdurmalarını ve limanı kapatmalarını istemişti.

Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, düzenlediği basın toplantısında, Zuveytine limanının kapatılmasının tamamıyla birhareketi olduğunu, bu olayın kabile meclisleri ve sivilörgütleri tarafından gerçekleştirildiğini vurgulamıştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.