Ekonomi

KDV indirimi, yumurta üreticisine nefes aldırdı

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yılbaşı itibarıyla yürürlüğe girdi. Buna göre, tavuk yumurtasının toptan tesliminde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e indirildi.

40 yıldır yumurta üreticiliği yapan ve halen Afton Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Afyon YUM-BİR) Başkanlığı görevini yürüten Hacı Sait Evrenkaya, toptan satışlardaki KDV oranının yüzde 1’e indirilmesiyle üreticinin sırtındaki yükten kurtulduğunu belirtti.

“ÜRETİCİYE NEFES ALDIRDI”

Yumurta üreticilerinin1 yıldırsıkıntılar yaşadığını, bu sıkıntıları gıda sektörü başta olmak üzere devlet yetkililerinin ve kurumların da bildiğini söyleyen Hacı Sait Evrenkaya, “2015 yılından bu yana üzerinde çalıştığımız, üreticimizin sırtında kambur olan yüzde 8 KDV yükü vardı. Yemde KDV’nin yüzde 1’e düşmesinden sonra yumurta üreticileri olarak bizim de her ay ödemek zorunda olduğumuz yüzde 8’lik KDV yükünün aşağıya çekilmesi isteğimiz, hükümetin yılbaşından itibaren yürürlüğe giren uygulamasıyla üreticiyealdırdı. Uygulamaylabizim sırtımızdan alınan yükün perakendedenedilmeye başlaması üreticilerimiz adına iyi ve sevindirici bir uygulama oldu” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Değerli kağıtların satış bedeli belli oldu

“2019 YILINDA 79 MİLYON DOLARLIK İHRACAT”

Yumurta üreticilerinin özellikle1 yıldıranlamdaettiğini kaydeden Evrenkaya, “Üreticilerimizinettiği bu dönemde KDV oranındaki indirim, üreticilerimize de can suyu oldu. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yumurta sektörügibi görülüyor,gerçekten büyük vebir sektör. Türkiye, dünya genelinde yumurta tüketiminde 8’inci, yumurta ihracatında ise 3’üncü sırada. Afyonkarahisar ise yumurta üretiminde Türkiye’nin en büyük üretim bölgesi. 25 milyon yumurtacı tavuk ile üretimin en büyük merkezi konumunda. 2019 yılında Türkiye’nin 450 milyon dolarlık yumurtarakamı yakaladığı dönemde Afyonkarahisar 79 milyon dolarlıkgerçekleştirdi. Afyonkarahisar’da yumurta tavuğuyla, ihracatıyla, üretimiyle, istihdamıyla gerçekten büyük bir sektör” diye konuştu.

“MAALESEF 8 AYDIR ZARAR EDİYORUZ”

KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini ve piyasaya yansımasını da değerlendiren Hacı Sait Evrenkaya, şöyle dedi:

Sıradaki Haberi Oku  Ankara Büyükşehir Belediyesinden rüşvet iddialarına yanıt: Yetim hakkını korumakta tereddüt etmeyeceğiz

“Yerel yöneticilerimiz ve devletimizin üst kademesindeki yetkililerin KDV ile ilgili yapmış olduğu bu çalışmanın halkımıza dayansıdığını düşünüyoruz. Çünkü KDV yükünün sırtımızdan alınmasından 2 hafta sonra yumurta fiyatında da düşüş yaşandı. KDV indiriminden önce 40 kuruş olan yumurta, bugün itibarıyla 30 kuruşa düştü. Böylece piyasadaki yumurta fiyatında yaklaşık yüzde 25 oranındadüşüşü yaşandı. Fiyatta düşüş yaşandığını söylüyoruz ancak üreticinin yumurta üretim maliyeti yaklaşık 35 kuruş. Maalesef 8 aydırediyoruz. Ortalamada 35 kuruşa mal ettiğimiz yumurtayı 25 kuruşa sattık. Üreticilerin sıkıntısı halen devam etmekteumudumuz yeni pazarlar oluşturularak yumurta üreticilerinin yeni pazarlara girmesi ve dahaihracatın yolunun açılarak krizden kurtulması.”

Kaynak: DHA