1 sene önce
1 sene önce

Kilosu 600 liradan satılan çam sakızı, altınla yarışıyor

Artvin‘in ormanlarında bulunan köknar ağaçlarının kabukları arasından çıkan çam sakızın kilosu altınla yarışıyor. Aktarlar ve şarküterilerde satılan ve faydaları saymakla bitmeyen çam sakızını toplaması da ustalık istiyor. Genelde köylüler ve çobanlar tarafından, 10 katlıyüksekliğinde bulunan ağaçlara çıkılarak sadece bir çakı yardımıylatek toplanılıyor. Bir kilo çam sakızı toplamak için en az 10 köknar ağacına çıkmanız gerekiyor. Ağacın kabuğundan çıkan çam sakızı, şarküteri ve aktarların en pahalı ürünü. Kilosu 600 liradan satılıyor.

“GENELDE MİDE AĞRISI VE KANSER HASTALIKLARI İÇİN ALIYORLAR”

Ailecek 20 yıldır şarküteri işletmeciliği yapan Serkan Büyük çam sakızının birçok hastalığa iyi geldiğiniederek “Artvin’in yöresel ürünlerini satıyoruz. İnsanların doğal ve organik ürünlere ilgisi yoğun. Bunun yanı sıra şifalı ürünleri de kullanarak doğal yollardan hastalıklarla mücadele ediliyor. Bu anlamda bal ve çam sakızı işletmemizin en faydalı ürünleri arasında. Müşterilerimiz genlikle çam sakızını toz haine getirip balla karıştırıyor. Bunu ilaç olarak mide ağıları ve kanser hastalı tedavilerinde kullanıyor” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Çankırının kaya tuzu, Türkiyenin medikal tuz ihtiyacını karşılıyor

“İŞLETMEMİZİN EN PAHALI ÜRÜNÜ ÇAM SAKIZI”

“Çam sakızının kilosunu 600 liradan satıyoruz” diyen Büyük, “Bunun sebebi ağaçtantek toplanması. 10 katlı biryüksekliğindeki ağaçların tepelerine çıkıp sadece bir çakı yardımıylatek toplanıyor. Müşterilerimiz geneldedışında yaşayan Artvinliler, paket paket, kilo kilo İstanbul, Ankara, Bursa’ya kargolarla gönderiyoruz” diye konuştu.

Aktar işletmecisi Selahattin Arslan ise yaptığı açıklamada “Çam sakızı tam bir mide dostudur. Dişleri temizler, ağız kokusunu, mide gazını alır faydaları saymakla bitmez. Gelende Artvinli bildiği için daha çok Artvinli vedışında bulunan Artvinliler alıyor. Çiğnendiğisuyunu yutarsanız mide ağrısına büyük faydası var. Balla karıştırıldıbirçok farklı hastalığa iyi geldiği söylenir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.