1 sene önce
1 sene önce

Kızı süt içsin diye kurduğu çiftlikle zincir marketlere girdi

Ege Üniversitesi’ndenmühendisi olarak mezun olan ve 25 yılsektöründe çalışan 51 yaşındaki Cengizhan Orpak, 2012’de doğan kızı Naz’ın alerjik etkileri nedeniyle piyasada satılan ambalajlı süt ürünlerini tüketemediğini öğrenince üzüntü yaşadı. Doğal keçi sütü ve peynirlerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan Orpak, kızı için çiftlik kurup kendi süt ürünlerini üretmeye karar verdi. Torbalı’da bir çiftlikte eşiyleçalışarak keçi yetiştiriciliğini ve mandıracılığı öğrenen Orpak, Menderes Çakaltepe Mahallesi’nde 12 dönümlük bir arazi üzerinde çiftliğini kurdu.

Çiftliğine ilk olarak 200 Saanen cinsi keçiOrpak, hayvanların güneş ışığından mahrum kalmaması için 3 dönümlük cam sera kurdu. Zamanla çevresindeki arazileri de kiralayan Orpak, 80 dönüm üzerinde hemhem ağıl hem de mandırası bulunan bir kompleks oluşturdu. Eşiyleçalışan Orpak, doğal yöntemlerle besledikleri hayvanlardan elde ettikleri sütü, mandırada süt ürünlerine çevirip satmaya başladı.

Sıradaki Haberi Oku  2020 yılı asgari ücretinin ardından AGİ ücretleri de belli oldu

Keçi sütü ürünlerine yüksek talep nedeniyle pazarlama konusunda sıkıntı yaşamayan Orpak çifti, kısa sürede 600 keçiden yılda 150 ton süt eldehale geldi. Çevresindekilerin talebiyle kendi markasını oluşturan Orpak, zincir marketlerle de anlaşarak ürünlerini ülke genelindeki marketler ve şarküterilere göndermeye başladı.

“GURUR DUYACAĞIMIZ BİR ÜRÜN ÇIKARTMAK İSTEDİK”

Orpak, gerçek içme sütü üretebilmek için yola çıktığını, halen amacınınkazanmak değil sağlıklı gıda üretmek olduğunu söyledi.

Bu işe girmek için yaklaşık 2 yıl araştırma yaptığını dile getiren Orpak, “Sütteolmaması lazımdı. Çünkü kızım içmiyor. Bunun içinyorduk. Peynir yapma konusunda hiç bilgim yoktu. 2 yıl denedim, en sonunda kızımın yiyeceği bir peynir yapabildim, çok şükür. Lezzet analizini kızım yapıyor. Kızım ‘tamam’ dediği noktada satıyoruz. Gurur duyacağımız bir ürün çıkartmak istedik” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrette zam pazarlığı bugün başlıyor

Kurduğu cam sera sayesinde hayvanların süt verimlerinin arttığını belirten Orpak, peynirlerin mayasını da kendisinin ürettiğini, bu gibi özelliklerle piyasadakiürünlerden farklılaştıklarını ileri sürdü.

“AİLECE ÇALIŞIYORUZ”

Amacının hayvan sayısını binlerin üzerine çıkarmak ve günlük 4 ton süt üretimine ulaşmak olduğunueden Orpak, “Bunu yakaladığımızdabir üretim olacak. Yurt dışından talep varkapasitemiz yeterli değil daha. Talebe yetişemiyoruz” diye konuştu.

Anne Sevinç Orpak ise işi severek yaptığı için hiç zorlanmadığını dile getirdi.

Tam bir aile şirketi olarak çalıştıklarına işaret eden Orpak, 18 yaşındaki oğulları Oğuzhan ve 8 yaşındaki kızları Naz’ın da kendilerine destek verdiğini, ailece çalışmanın mutluluğunu yaşadıklarınıetti.

Ailenin en küçük üyesi Naz Orpak ise keçi sütünü çok sevdiğini,ve babasına yardım ettiğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Fatsa Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Gülmez: 2020de et fiyatları çok yükselecek

Orpak ailesinin çiftliğinden görüntüler;

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.