1 sene önce
1 sene önce

Kuruyan gölde ıspanak yetiştirip Türkiyeye satıyorlar

Bursa ovasının yüzde 80’inin sulama ihtiyacını karşılayan Gölbaşı kurudu. Köylüler kuruyan gölde ıspanak yetiştirip Türkiye‘ye satıyor.

Kuruyan gölde oluşan tarlalarda yetiştirilen ıspanakları, yaşları 60 ila 80 arasında değişen kadınlar topluyor. Yaşlı kadınlar her gün sabah 08.00’ten akşam 17.00’ye kadar soğuğa rağmen çalışarak topluyor. Yaşıtlarının bastonla yürümekte zorluk çektiği yaşlı nineler her gün insanın iliklerine kadar işleyen soğukta 9 saat boyunca ıspanak toplayarak günde 80 lira yevmiye alıyor. Genç ve dinç kalmalarını çalışmaya borçlu olduklarını söyleyen 70’lik nineler gençlere taş çıkartıyor.

HASAT MART AYINA KADAR DEVAM EDİYOR

Kestel ilçesinde bulunan Gölbaşı gölü bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle yüzde 90 oranında kurudu. 3 bin dönüm arazi üzerinde kurulan göl kuruyunca ortaya çıkan bereketli toprakları gölün civarındaki çiftçiler bu yıl değerlendirdi. Göle ekilen ıspanakların hasadını ise 70 yaşındaki kadınlar yapıyor. Her gün sabah 06.00 kalkan 70’lik nineler kahvaltı yaptıktan sonra tarlanın yolunu tutuyor sabah 08.00 iş başı yaparak soğuk havaya rağmen akşam 17.00’ye kadar ıspanak topluyor. Ispanak hasadı kasım ayında başlayarak mart ayına kadar devam ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  TKPli Tunceli Belediyesine SGK borcunu ödeyemediği için haciz geldi

“BÜTÜN KIŞ ISPANAK TOPLUYORUZ”

Çalışmazlarsa hasta olduklarınıeden 70’lik kadınlar, “Ispanak toplamak akşama kadar sürüyor. Hava soğuk,biz alıştık. Ateş yakıp çay demleyerek ısınmaya çalışıyoruz. Burada çalışanların hepsinin yaşı 60 ve üzeri. Biz yaz ve kış tarlada çalışıyoruz. Yazın patlıcan, kışın da ıspanak topluyoruz. 8 yıldır böyle tarlada çalışmaktayız. Biz evde oturunca hasta oluyoruz. Tarlada çalışınca canlanıyoruz. Bütün kış burada ıspanak topluyoruz” dedi.

Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Gölbaşı gölümüz kurudu, vatandaşlarımız gölde ıspanak yetiştiriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.