Ekonomi

Libyadaki darbeci General Hafter, Türkiyeye karşı cihat ilan etti

Türkiye‘nin Libya‘ya asker gönderilmesini ön gören tezkereyi kabul etmesinin ardından Libya’daki darbeci General Hafter’dan Türkiye’ye karşı küstah bir açıklama geldi. Hafter, ‘kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara vatanlarını ve onurlarını savunmak için’ Türkiye’ye karşı silahlanma çağrısı yaptı.

Hafter, “Türkiye’ninokumasını kabul ediyoruz ve cihatedip silahlanma çağrısı yapıyoruz” dedi. Hafter, meselenin artık Trablus’un ‘İslamcı milislerden kurtarılması’ olmaktan çıktığını ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan ‘Libya’nın kontrolünüalmaya çalışan bir sömürgeciye karşı’ mücadeleye dönüştüğünüetti.

TEZKERE KABUL EDİLDİ

Trablus’taki Fayez el Sarraj önderliğindeki hükümet, Türkiye’den asker yardımı talep etmişti. Meclis’te yapılan oylamada, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereçokluğu ile kabul edilmişti.

LİBYA’DAKİ DURUM NE?

Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Hafter’e bağlı gruplarediyor. Libya’nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü deaşiretlerin elinde.

Sıradaki Haberi Oku  Eşine yardım etmek için elektronik eşya tamirine başlayan kadın, azmiyle aranan usta oldu!