1 sene önce
1 sene önce

Malaysia Airlinesa teklif yağıyor! Yeni sahibi kim olacak?

Zor durumdaki Malaysia Airlines`in %49`una Air France-KLM talip olurken, Japan Airlines (JAL) şirketin %25`i içinvermeye hazırlanıyor. Konuya ilişkin bilgisi bulunan kaynaklar, bu tekliflereolarak AirAsia Group ve Endonezya merkezli Lion Havayolları`nın Malezya kolu Malindo`nun da tekliflerini ilettiklerini belirtti.

Kaynaklardan biri, Malezya hükümetinindışından gelen teklifleri daha cazip bulduğunu; ancak Malezya Havayolları‘nın sahibi konumundakivarlık fonunun AirAsia’nın teklifine daha sıcak baktığını belirtti.

Aynı kaynak, “Yurt dışındaki hava yollarından gelen her ikide Malezya’nın stratejik konumuna yatırım yapmayı planlandıkları için daha kapsamlı ve stratejik” dedi.

MALEZYA HÜKÜMETİ ORTAK ARIYORDU

Malezya hükümeti 2014 yılında bir uçağının uçuş sırasında esrarengiz şekilde ortadan kaybolması ve bir uçağının da Ukrayna’nın doğusunda vurularak düşürülmesinin ardındangünler geçiren hava yolu için stratejik bir ortak arıyordu.

Sıradaki Haberi Oku  Halk TV, iş adamı Cafer Mahiroğluna satıldı

HENÜZ CEVAP VERİLMEDİ

Malezya Varlık Fonu Kazanah Nasional Bhd 2014’te Malezya Havayolları’nın kalan %30’luk hissesini de 1,4 milyar ringgit (345 milyon dolar) ödeyerek satın almıştı. Kaynaklar görüşmelerolduğu için isimlerinin açıklanmasını istemezken; Air France-KLM, AirAsia ve Malindo yetkilileri henüzvermedi.

Japan Airlines (JAL) kanadından yapılan açıklamada ise, şirketin Malezya Havayolları ile işbirliğini geliştirmek istediği belirtilirken, söz konusuile ilgili bir yorumda bulunulmadı.

Haber Videosu

: Malaysia Airlines’ayağıyor! Yeni sahibi kim olacak?

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.